GMO’da Bir İstifa
Spread the love

Gemi Mühendisleri Odası’nın (GMO) son olağan genel kurulunda yönetimde demokrat çoğunluk sağlanamamıştı. Yönetim kurulunun çoğunluğunu (yedide beş) demokrat mühendislerden farklı liste ile seçime giren gerici ve piyasacı üyeler oluşturmuştu.

Genel kurulun bu şekilde sonlanması yönetim kurulunda karar çoğunluğunu elde edemeyen demokrat mühendisler için Oda çalışmalarıyla ilgili sıkıntılı sürecin başlamasına vesile oldu.

Son bir kaç örnek de GMO yönetim kurulu tavrının TMMOB düzleminde de görünür hale gelmesine yol açtı. Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın Tuzla’da bir iftar sonrası anayasa referandum sürecinde “Evet”i örgütleyen GMO’yu ziyaretinin yanı sıra Elektrik dağıtım özelleştirmelerine karşı kamu yararı gözetilmemiştir diyerek özelleştirmeleri yargı sürecine taşıyacağını basına ve kamuoyuna duyurmasının ardından Elektirk Mühendisleri Odası’na (EMO) Sabah ve Takvim gazetelerinde yapılan saldırıya karşı TMMOB’ye bağlı Odaların yaptığı birlik ve dayanışma açıklamasında GMO’nun imzasının olmaması GMO yönetim kurulu tavrının netleştiği örnekler arasında yer alıyor.

Bu gelişmeler karşısında, çalışma programında bütünlüğe sahip olmayan, gerici ve piyasacı icraatların karar altına alınabildiği bir çalışma dönemi geçiren GMO’da, yönetim kurulu üyesi demokrat mühendis Bülent Çağlar istifa etti.

politeknik.org.tr    


Spread the love