GMO: Mühendisler Tersane Kazalarından Sorumlu Tutulmamalıdır
Spread the love

TMMOB’ne bağlı Gemi Mühendisleri Odası(GMO), Çelik Tekne Tersanesi’nde bir kişinin ölümü iki kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamadan mühendislerin sorumlu tutulmasına tepki göstererek, mühendislerin tutuklanmasını eleştirdi.

GMO Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Çelik Tersanesi’nde meydana gelen muhtemelen gaz sıkışmasına bağlı patlamada hayatını kaybeden Hüseyin İbir ile 2 işçinin yaralanmasından sonra, kazanın oluş biçimi ve nedeninin henüz tespit edilmediği kaydedildi. Açıklamada, teknik bilirkişi raporu yayınlanmadığı halde, mühendislerin kazanın sorumluları gibi gösterilmesinin ” kabul edilemez “olduğu ifade edildi.

Bugüne kadar gemi yapım-onarım iş kolunda mühendislik mesleğine ilişkin görevli, yetkili ve sorumluların açıklanıp tanımlandığı, gemi mühendislerinin de yetki ve sorumluluklarını bütünlük içinde ele alan yasal bir düzenleme yapılmadığı belirtilen açıklamada, Gemi Mühendislerinin kendi sektörlerindeki iş kazalarını önlemeye yönelik somut çalışmalar yaptığı ve bu konuda ürettiği belgelerle bürokrasiye geniş katkıda bulunduğu bildirildi.

“MÜHENDİS GÜNAH KEÇİSİ OLMAMALI”

GMO Yönetim Kurulu’nun Çelik Tersanesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Hüseyin İbir’in ailesine başsağlığı diledikleri dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Mühendisler ve gemi mühendisleri, tersanelerde yaşanan iş kazalarının sorumlusu değil, olsa olsa mağdurlarıdır.

Mühendislerin, “günah keçisi ‘ haline getirilmesine yol açan yaklaşımları kabul etmiyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili gerekli önlemleri almayan gerçek sorumluların yargı önüne çıkarılması ve bu konuda her türlü eylem ve işlemin yapılması için tüm görevli ve yetkili kişileri göreve çağırıyoruz.”


Spread the love