Gıda mühendisi Bülent Şık’a 1 yıl 3 ay hapis cezası

Gıdalardaki ve sulardaki kirliliği tespit eden araştırma sonuçlarını kamuoyuna açıkladığı için yargılanan gıda mühendisi Bülent Şık’a mahkeme “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Duruşmanın ardından yapılan basın açıklamasında konuşan Bülent Şık: Hakikatler söylenene, bilgi alma hakkı sağlanana kadar bu dava bitmeyecek!

Ergene Nehri Havzası’nda yer alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinde; Dilovası’nın bulunduğu Kocaeli’nde, tarımsal üretimin yoğun olduğu Antalya’da gıdalardaki ve sudaki kirliliğin kanserojen etkiler yarattığını ortaya koyan Sağlık Bakanlığı’nın araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaştığı için yargılanan Bülent Şık’ın davası bugün (26 Eylül) İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Bülent Şık’la dayanışmak için gelenlerin çoğunluğunun duruşma salonuna alınmadığı davada mahkeme heyeti Bülent Şık’a “göreve ilişkin bilgilerin açıklanması” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Bülent Şık savunmasında; halk sağlığını yakından ilgilendiren bilgilerin paylaşılmasının suç olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. Şık, başta çocuklar olmak üzere, insan ve doğal hayatın sağlığını olumsuz etkilediği bilinen toksik ve kanserojen kimyasalları gıdalarda, sularda tespit etmesine rağmen halktan saklayan Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğunun sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Bülent Şık, ‘yasaklanan’ bilgileri temin etmek ve açıklamak suçlamalarından ise beraat etti. Şık’ın avukatları kararı istinafa taşıyacak.

Hakikatler söylenene kadar bu dava bitmeyecek

Duruşma sonra Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapıldı. Açıklamada konuşan Bülent Şık ‘Bu kararla aslında halk sağlığını, milyonlarca yurttaşı doğrudan ilgilendiren bir araştırmanın sonuçlarının gizli tutulabileceği mesajı veriliyor ancak bu kabul edilebilir bir şey değil. Benim ceza almam ya da beraat etmiş olmam davanın özünü değiştirmeyecek. Hakikatler söylenene, bilgi alma hakkı sağlanana kadar bu dava bitmeyecek!’ ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Bülent Şık, barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle Ocak 2016’da görev aldığı bütün projelerden çıkartıldı. Aynı yılın sonunda üniversiteden ihraç edildi. Bülent Şık, ihraç öncesi içinde yer aldığı ve insan sağlığı açısından vahim sonuçlara ulaşılan araştırmanın peşini bırakmadı. Araştırma sonuçlarının açıklanıp açıklanmayacağını takip etti, ara raporların bile yazılmadığını öğrendi.

Araştırma sonuçlarını içeren rapor, halka açıklanmak bir yana, önlem alması için kamu kurumlarına bile gönderilmedi. Şık, çalışmanın elindeki mevcut kısımları üzerinden hareketle bölgeyi araştırmayı sürdürdü ve etik olarak halk sağlığını doğrudan ilgilendiren bu bilgilerin gizli kalamayacağını kanaat getirerek, Cumhuriyet gazetesinde, 4 günlük bir yazısı dizisi ile kamuoyunu bilgilendirdi. Sağlık Bakanlığı, gerçeklerin ortaya çıkmasına katlanamadı ve Şık hakkında suç duyurusunda bulundu.

politeknik.org.tr