Gezi’nin 3’üncü yılında halkın mühendisleri sokaktaydı

Gezi Direnişi’nin 3. yılında Taksim’e çıkan yollardaki polis ablukasına rağmen binlerce kişi Taksim İstiklal Caddesi’nde bir aradaydı. Haziran İsyanı’nda yitirdiğimiz direnişçilerin ailelerinin öncülüğünde İstiklal Caddesi’nde bir araya gelenler, direnişçileri andı, AKP’nin Gezi korkusunun yarattığı polisin ablukasına meydan okudu. Taksim Dayanışması, basın açıklamasını yapmayı planladıkladıkları Gezi Parkı’na çıkarılmayınca hazırladıkları metin yerine isyan günlerini anlattıkları ve 3. yıl etkinliklerine çağrı yaptıkları metni tekrar okudu. Basın açıklamasının ardından polis tehdidine rağmen direnişçiler dağılmadı. Polis “söz geçiremediği” direnişçileri saldırmakla tehdit etti. Eylemin ardından İstiklal Caddesi’ndeki polis ablukası devam etse de direnişçiler üstlerinde “Gezi’nin 3. yılı” tişörtleriyle caddede dolaşmaya devam etti. Halkın mühendisleri, mimarları, plancıları Gezi’de olduğu gibi sokaktaydı.

gezi_1Gezi Direnişi’nin 3. yılında Taksim’e çıkan yollardaki polis ablukasına rağmen binlerce kişi Taksim İstiklal Caddesi’nde bir aradaydı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren Gezi Parkı bariyerlerle kapatılıp parktaki insanlar dışarı çıkarılırken çok sayıda sivil ve çevik kuvvet polisi parka girdi. Taksim Anıtı ve çevresi de kapatılırken İstiklal Caddesi boyunca çok sayıda polisle birlikte onlarca TOMA yerleştirildi. AKP’nin Gezi korkusunun açık bir göstergesi olan olağanüstü önlemlere rağmen Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelenler isyan günlerinde yitirdiğimiz direnişçilerin ailelerinin öncülüğünde İstiklal caddesi’ne çıktı.

gezi_5

Ablukaya rağmen İstiklal’e çıkan binlerce insana Taksim Dayanışması’nın hazırladığı Haziran İsyanı’nda yitirdiklerimizin çiziminin yer aldığı 3. yıl tişörtleri dağıtıldı.

“Bir aradayız, buradayız” pankartı arkasında bir araya gelen Taksim Dayanışması bileşenleri ve Haziran İsyanı’nda yaşamını yitiren direnişçilerin aileleri sloganlarla TMMOB Makine Mühendisleri Odası önünden İstiklal Caddesi’ne çıktı. Basın açıklamasını parkta yapmalarına izin verilmediği için hazırladıkları metni okumayacaklarını söyleyen Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, “AKP’nin o çok korktuğu Gezi’yi hatırlatmak için 3. yıl çağrı açıklamamızı okuyacağız” dedi.

gezi_3

Polis İstiklal Caddesi boyunca bariyerlerle halkı bölmeye çalışsa da Taksim’in dört bir yanında Haziran İsyanı’nın sloganı “Her yer Taksim, her yer direniş” atılarak 27 Mayıs tarihli 3. yıl için hazırlanmış olan çağrı açıklaması tekrar okundu. Basın açıklamasının ardından barikatla ayrılan iki grup birleşti, kolkola Galatasaray Lisesi istikametine doğru yürüyüşe geçildi.

Yürüyen kitleye polis “Dağılın” anonsu geçerken kitlenin yanıtı “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları oldu. Polis dağılmayanlara TOMA ve biber gazıyla saldıracağını ilan etmesinin ardından “Hazır mıyız?” diye çevik kuvvet ekiplerine seslense de yanıt direnişçilerden geldi: Hazırız!

Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyen yürüyen kitleyi tehdit eden polis bir kişinin bıçaklı saldırıda bulunduğunu ve Halep Pasajı’na kaçtığını iddia ederek pasaja yöneldi. Arbedede CHP ilçe binasınında bulunduğu pasaja giren insanları polis darp etmeye çalışırken CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker kitlenin önüne geçerek polislerin pasaja girmesini engelledi. Polis pasaja yönelen insanlara küfür, tehditle saldırarak darp etmeye çalıştı. Bina içinde ve önünde CHP’liler uzun süre bekledi.

gezi_7

Direnişçiler İstiklal’in arka sokaklarına doğru ilerlerken Tarlabaşı’na yönelen bir gruba da polis gazla saldırdı. Polis İstiklal boyunca grupları dağıtmak istese de üstlerindeki Gezi’nin 3. yılı tişörtleriyle caddede dolaşılmasını engelleyemedi.

Dört bir yanda Gezi eylemleri
Haziran İsyanı’nın 3’üncü yılında Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yapıldı. Antalya’daki eyleme polis saldırdı.

DSCF0537

gezi_6

Eskişehir

gezi_4

İzmir

Kaynak: Sendika.Org