Gezi Parkı’nın ağaçları kurutuluyor, seyredecek miyiz?
Spread the love

Yeşillikler arasındaki kuru dallar ve bedenler 2013’ten bu yana her yıl çoğaldı. Belediye durumdan memnun görünüyor. Türkiye tarihinin en büyük halk hareketinin moral merkezi olan Gezi Parkı’nın ağaçları kurumaya terk edilmeyecekse, birilerinin sahip çıkması gerekiyor

2013’te bütün Türkiye’yi ayağa kaldıran Gezi Parkı’nın ağaçları adım adım kurutuluyor. İnşaat, susuzluk, mantar, yanlış budama, yanlış dikim… Kurumanın görünür nedenleri bol. Bakım ise neredeyse yok. AKP’li belediye bu parkın ağaçlarını düşman bellemiş olsa gerek, kuruma karşısında adım atılmıyor.

Yeşillikler arasındaki kuru dallar ve bedenler 2013’ten bu yana her yıl çoğaldı. Şimdi Cumhuriyet Caddesi’ne bakan kıyıdaki inşaat alanının yanı, havuzun yer aldığı orta alanın iki kıyısındaki sıra sıra kuru ağaçlar var. Parkın içinde gökyüzüne bakınca yaprakta bir örtü değil kuru dallar görünüyor. Parkın uzaktan görünümü ise kurumaya terk edilmiş sahipsiz bir bahçeyi andırıyor.

Kuruma nedeni çok, engelleyen yok
Geçtiğimiz günlerde Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği bir rapor yayımlayarak belediyenin suni çim, kazıma ve sulama çalışmalarının kurumaya yol açtığını belirtti.

Ancak kuruma inşaat ve eleştirilen “bakım” çalışmalarının bulunmadığı alanlarda da yaygın. Kuzey Ormanları Savunması’ndan orman mühendisi Kader Cihan, parkın içindeki kuru ağaçların bir kısmında yanlış budama ve mantar gözlendiğini ve bunların da kurumaya neden olmuş olabileceğini belirtiyor.

Belediye memnun
Parktaki kafelerin çalışanlarıyla konuştuğumuzda ise ağaçlardaki kurumaların yıldan yıla arttığı, belediyenin de kuruyan ağaçlarla pek ilgilenmediği yönünde yanıt alıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne konuyla ilgili yönelttiğimiz sorulara ise henüz yanıt alabilmiş değiliz.

Türkiye tarihinin en büyük halk hareketinin moral merkezi olan Gezi Parkı’nın ağaçları kurumaya terk edilmeyecekse, birilerinin sahip çıkması gerekiyor.

Kaynak: Sendika.Org (Fotoğraflar: Murat Bay)


Spread the love