Gezi Parkı İçin Saat 19.00’da Taksim’e

Gezi Parkı’nın yağmalanmasına karşı gün boyu süren direnişin ardından Taksim Dayanışması bugün saat 19.00’da herkesi Taksim’e çağırıyor.

Gezi Parkı’nda dün gece dozerlerin kazı çalışmalarına başlamasının ardından halkın tepkisi sonucu çalışmalar durduruldu. Bugün sabah 07.30’dan itibaren halk Gezi Parkı’nda nöbet tutmaya başladı. Nöbet tutanlar öğlen saatlerinde önce zabıtaların ardından polisin saldırısına uğradı. Saldırıların ardından halkın Gezi Parkı’nı terk etmemesi üzerine kazı çalışmaları durdu, polis geri çekildi.

Taksim Dayanışması çağrı yaparak herkesi saat 19.00’da Gezi Parkı’na sahip çıkmaya çağırdı.

Çağrı metni şu şekilde:

“27.05.2013 tarihinde gece 22.30-24.00 saatleri arasında yol yapımını sürdürmekte olan yüklenici firma Kalyon İnşaat’a ait kazıcı-kırıcı iş makineleri ile Taksim Gezi Parkı’nın içine doğru tecavüze başlanmıştır.  Parkın Elmadağ yönüne bakan cephesinde ağaçlar köklerinden sökülmeye, parkın toprağı kazılmaya, duvarlar yıkılmaya başlanmıştır. Parkı yok eden, ağaçları kökünden söken bu çalışmalar onaylanan imar planı tadilatına ve yol projesine uygun değildir ve hukuka aykırıdır.

23.00 sularından beri onlarca kişi Taksim Gezi Parkı’na sahip çıkmak,  hukuka ve imara aykırı bu yıkıma engel olmak için Taksim Gezi Parkı’nda bir araya geldik. O saatten beri Taksim Gezi Parkı’ndayız ve sayımız gittikçe artıyor. Bu sabah 11.50 sularında iş makineleri tekrar Taksim Gezi Parkı’na doğru ilerlediyse de varlığımız nedeniyle parka giremediler.

Bu dakikadan itibaren herkesi Taksim Gezi Parkı’ndaki sökmelerine müsaade etmediğimiz ve etmeyeceğimiz ağaçların altına bekliyoruz. Bu akşam 19.00’da herkesi Taksim Gezi Parkı’nda geniş katılımlı bir toplantıya davet ediyoruz.

Yemeğini/ yüreğini/ sanatını / çocuğunu / aklını / çadırını / KENDİNİ kap da gel!

Parklar, meydanlar, sokaklar, mahalleler, bu kent bizim.

Taksim Dayanışması


politeknik.org.tr