‘Genç mühendislerin yüzde 60’ı mühendis asgari ücretinin altında çalışıyor’
Spread the love

Politeknik olarak mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının çalışma profilini tespit etmek başlattığımız anket çalışmasın ilk kısmı tamamlandı. Anket sonuçlarına göre ücretli çalışan genç mühendislerin yüzde 60.1’i TMMOB’nin belirlediği mühendis asgari ücretinin altında çalışıyor.

Politeknik olarak başlattığımız mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının çalışma profilini tespit etmeyi amaçlayan anketimizin ilk kısmı tamamlandı. Güvenceli çalışma yaşamı mücadelesi için güncel verileri çıkarmak amacıyla yaptığımız ankette mühendislere, mimarlara, şehir plancılarına “Üniversiteden hangi yıl mezun oldunuz?” ve “Aldığınız net ücret ne kadar?” sorularını yönelttik. Ankete 416 mühendis, mimar ve şehir plancısı katıldı.

Genç mühendisler “mühendis asgari ücreti” alamıyor
Ankete katılan mühendis, mimar ve şehir plancılarının %34,36’ı TMMOB’nin belirlediği mühendis asgari ücretinin altında çalıştığını belirtti. Anket sonuçlarına göre 2012 ve sonrasında mezun olan genç mühendislerin %60,1’i mühendis asgari ücreti altında çalıştırılıyor. Ankete katılan 416 mühendis mimar ve şehir plancısının %50.7’si 2500 TL’nin altında çalışıyor.

Güvenceli çalışma mücadelesi için güncel veriler oluşturmaya çalıştığımız Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Çalışma Profili Anketi’nin devamı önümüzdeki günlerde başlayacak.

anket_sonuc_2 anket_sonuc_1 anket_rapor_sonc

 

politeknik.org.tr


Spread the love