Genç İnşaat Mühendisleri Çalıştayda Buluştu

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, ‘Genç İnşaat Mühendisleri Çalıştayı’ düzenledi. Çalıştay, ücretli genç inşaat mühendisleri açısından önemli bir adım olurken içerik zayıf kaldı.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi bugün (26 Ocak) şube binasında Genç İnşaat Mühendisleri Çalıştayı düzenledi. Ücretli genç inşaat mühendislerinin katıldığı etkinlikte sunumlar ve forumlar yapıldı. Çalıştay, genç inşaat mühendislerinin bir araya gelmesi açısından önemli bir adım oldu. Çalıştayın ilk oturumunda yapılan ‘Mezuniyet sonrası iş bulma sorunları’ sunumunda; mühendislerin piyasa koşullarına kendini nasıl hazırlaması gerektiği ve piyasa taleplerinin nasıl karşılanacağı anlatılırken, işsizlik ve güvencesiz çalışmaya dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Genç inşaat mühendislerinin temel sorunları; vasıfsızlaştırılan mühendislik mesleği, iş güvencesinin olmaması, uzun çalışma saatleri ve düşük ücretler olmasına rağmen ilk oturumda yapılan ‘Nasıl cv hazırlanır?’ sunumu çalıştayın amacından oldukça uzaktı.

İkinci oturumda yapılan ‘Çalışma yaşamındaki haklarımız’ ve ‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği’ sunumları genç mühendislerin karşı karşıya oldukları zorlukları ortaya koydu. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ve İnşaat Mühendisi Beste Ardıç, taşeronlaşmanın getirdiği güvencesiz çalışma koşullarına, inşaat mühendislerinin ve işçilerin hayatlarını tehlikeye atan çalışma yaşamına son verilmesi gerektiğini belirtti. Genç meslektaşlarına çağrıda bulunan Ardıç, çalışma ortamlarında işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması adına inşaat mühendislerine büyük görev düştüğünü ifade etti.

Genç mühendisler uzun çalışma saatlerinden ve düşük ücretlerden şikayetçi
Çalıştayda, çalışma yaşamında genç mühendislerin yaşadıkları sorunlara dair yapılan anket sonuçları da sunuldu. Genç-İMO’nun 1000’e yakın inşaat mühendisiyle yaptığı anket sonuçlarında ücretli genç mühendislerin en önemli iki sorununun ‘uzun çalışma saatleri’ ve ‘düşük ücretli çalışma koşulları’ olduğu vurgulandı. Bu sonuçlar ücretli genç mühendisler için güvencesizliğe karşı mücadelenin ve asgari ücret mücadelesinin önemini bir kez daha göstermiş oldu.

politeknik.org.tr