Geleceğin Teknik Elemanları Haykırdı: “İTÜ’de faşist istemiyoruz”

İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü’nde biri ağır 4 öğrencinin yaralanmasıyla sonuçlanan faşist saldırı bugün İTÜ’nün Maçka ve Maslak kampuslerinde yapılan iki ayrı eylemle protesto edildi.

Faşistlerin bıçaklı saldırısının gerçekleştiği Maçka Kampüsü’nde 350’ye yakın öğrenci arkadaşlarının uğradığı saldırıyı yaptıkları eylemle protesto etti. ‘İTÜ’de faşist istemiyoruz–Saldırganlar Cezalandırılsın-Okuldan Atılsın’ yazılı bir pankartın açıldığı eylemde öğrenciler ‘İTÜ faşizme mezar olacak’, ‘Susma haykır faşizme hayır’ sloganlarını attılar. Yapılan açıklamada faşist saldırı kınanırken saldırıyı gerçekleştirenlerin derhal okuldan atılması talep edildi.

Öğrencilerin açıklamasının ardından Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası üyeleri de faşist saldırılara karşı öğrencilerin yanında olduklarını belirttikleri bir açıklama yaptı.

Yabancı Diller Yüksek Okulu’nun bulunduğu Maçka Kampüsü’nde öğrenciler saldırıyı kınamak için 11.00-12.00 saatleri arasında ders boykotu yaptı. Tüm öğrencilerin boykota katıldığı Maçka Kampüsü’nde boykot saatlerinde tüm sınıflar boşaldı.

Faşist saldırıyı kınamak için bir eylem de İTÜ’nün Maslak Kampüsü’nde yapıldı. 400’e yakın öğrencinin katıldığı eylemde öğrenciler yemekhane önünde toplanarak Rektörlük binasına yürüdü. Rektörlük binası önünde yapılan açıklamada saldırıya karışan öğrencilerin okulla ilişkilerinin derhal kesilmesi istendi.

Kaynak: Sendika.Org