Forumlar Ferit İçin Yürüdü
Spread the love

İstanbul’da forumlar, uyuşturucu çetelerinin düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik için dün Etiler Sanatçılar Parkı’nda buluşup Armutlu’ya yürüdü.

İstanbul Maltepe Gülsuyu mahallesinde 29 Eylül Pazar günü düzenlenen yürüyüşe uyuşturucu çetelerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik için forumlar dün (30 Eylül) Etiler Sanatçılar Parkı’nda buluşarak, Armutlu Cemevi’ne yürüdü.

Etiler Forumu’nun çağrısıyla parkta buluşan Abbasağa, Yoğurtçu, Kocamustafapaşa, Yeniköy, Sporcular ve Büyükdere forumları Gezi direnişinde polis tarafından katledilen direnişçilerin fotoğrafları, pankartlar ve dövizlerle Sanatçılar Parkı’ndan yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Diren Armutlu forumlar seninle”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Katil devlet hesap verecek”, “Hepimiz Ferit’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Hasan Ferit Gedik ölümsüzdür” sloganları atıldı. Eylemciler, yürüyüş sırasında apartmanların camlarından bakanları yürüyüşe çağırdı. Çevredekilerin bir kısmı yürüyüşe katılırken apartmanlardan da alkışlarla eyleme destek verenler vardı.

Armutlu girişinde bekleyen mahallelilerle buluşan forumlar, cemevine doğru yürüyüşe geçti. Mahalle içinde yapılan kısa yürüyüşün ardından “Ağlama anne evlatların seninle” sloganıyla Armutlu Cemevi’ne geldiler. Cemevi bahçesinde yapılan anmada konuşan Ferit’in arkadaşları şunları söyledi:

“Ferit yozlaşmaya, uyuşturucuya, çetelere karşı mücadele ederken öldürüldü. Bu mahalle o ve onun gibi gençlerin emekleriyle kuruldu. O buradaki gençlerin en güzeliydi, en parlağıydı adını Armutlu da doğup şehit düşmüş iki devrimciden almıştı. Bundan sonra eğer etrafımızda yozlaşmaya, kapitalizme, yoksulluğa  dair bir şey  görürsek hep Ferit’i hatırlayalım.”

Ferit’in dedesi gelenlere teşekkür ettikten sonra herkesi Ferit ve kaybettiğimiz tüm devrimciler adına saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşunun ardından gelen forumlar adına konuşan Abbasağa Forumu temsilcisi “Devletin bize her saldırdığı anda onların şiddetine karşı bizler Ethem, Mehmet, Abdullah, Ahmet, Ali İsmail, Medeni, Ferit gibi olacağız ve katillerinden hesap sorana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Ferit’in odasına giren teknisyen kim?
Ferit’in arkadaşları; vurulduktan sonra ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırılan Ferit’in yoğun bakımda bulunduğu odaya teknisyen giyimli iki kişinin girerek parmak izi almaya çalıştıklarını, kendilerine kim olduklarını sorduklarında yüzlerini kapatarak kimliklerini gizlediklerini ifade etti. Ferit’in yakınlarının müdahalesiyle engellenen kişiler kendilerini hastanede bir odaya kapatarak çevik kuvveti çağırdı. Hastanenin içine kadar giren çevik kuvvet ekipleri Ferit’ten haber bekleyen yakınlarını darp ederek dışarı çıkardı. Tüm bunlar yaşanırken Gülsuyu’nda çatışmalar hala sürüyordu.

Ferit’in katilleri Ağca’yla kol kola
Vatan gazetesinin haberine göre olayın ardından polise ifade veren mahalleliler saldırıyı gerçekleştirenleri tanıdıklarını ve çetenin başındakilerin Ahmet ve Yusuf Turhan isimli kardeşler olduklarını iddia ettiler. Çete başlarının ortaya çıkan görüntülerinde Mehmet Ali Ağca’yla olan yakınlıkları dikkat çekiyor.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love