Filistin için teknoloji
Spread the love

Bilgisayar Mühendisi Paul Biggar, kişisel blog sayfasında  “Uyuyamıyorum” isimli bir yazı yayınladıktan sonra CircleCI firmasının yönetim kurulundan çıkarıldı. Paul Biggar yazısında, teknoloji endüstrisinin Gazze’deki soykırıma ortak olduğunu ifade etti ve Boldstart, DCVC, Harrison Metal, Redpoint, Bessemer, Sequoia, ve First Roundl isimli firmaları teşhir ederek soykırımı aklayan yatırımcıların boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Gazze’deki soykırıma ilişkin sessizliği bozmalıyız. Biliyorum; bu büyük bir istek, büyük riskler de içeriyor ve sizin suçunuz değil. Ama yine de bu soykırımın suç ortağı olmaya devam edemeyiz

CircleCI firmasının Ceo’su Jim Rose, önce “Paul’un San Francisco merkezli şirket adına konuşmadığını belirterek” İsrail’deki ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilerine bağlı olduklarını” açıkladı. Daha sonra yayınladığı linkedin postu ile Paul Biggar’ın yönetim kurulundan çıkarıldığını duyurdu.

“Paul Biggar artık CircleCI’da yönetici değildir. Yönetim kurulundaki katkıları için kendisine teşekkür ediyor ve bundan sonrası için en iyisini diliyoruz”

Paul Biggar cevaben bu paylaşımı yaptı: “Tercihlerin sonuçları olur ve bu normaldir”

Tercihlerin sonuçları olur ve bu normaldir

Filistin için Teknoloji

Paul Biggar, 2 Ocak’ta Filistin için Teknoloji isimli yeni bir oluşumun başladığını duyurdu. Blog yazısını yazdıktan sonra binlerce kişinin kendisine destek sözleriyle ulaştığını ve birçoğunun potansiyel kariyer etkilerinden korktukları için seslerini yükseltmekten çekindiklerini söyledi. “Filistin için Teknoloji” oluşumunun teknoloji sektöründe 40’ın üzerinde kurucu, yatırımcı, mühendis vb meslek gruplarından üyesi bulunuyor. Filistin halkına yardımcı olacak açık kaynaklı projeler, araçlar ve veriler oluşturmayı amaçlıyorlar. Grubun çalışmalarından bazıları şu şekilde:

İsrail’in Filistin halkına yönelik kampanyalarını destekleyen firmaları teşhir ediyorlar.

Sosyal medyada kullanılabilecek, ateşkesi destekleyen materyaller üretiyorlar. Sosyal medyada kişilerin kendi profillerinde, web sitelerinde veya bloglarda kullanılabilecek, ateşkesi destekleyen afişler üretiyorlar.

Savaş ekonomisine katkı sunmak zorunda kalmadan çalışılabilecek alternatif firmaların listesini tutuyorlar.


Spread the love