Filistin İçin Hergün 18:00’de SES VER!
Spread the love

Emek ve Meslek örgütleri yaptıkları basın açıklamasıyla, “Filistin için katliam duruncaya kadar ses ver, dünya duysun!” diyerek her gün saat 18:00’de ses vermeye çağırdılar.
 

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB, Türk Eczacıları Birliği, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, TÜDEF ve Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu, bugün Taksim Hill Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Örgütler adına açıklamayı yapan TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy, bu insanlık suçuna ortak olmak istemeyen herkesi katliam duruncaya kadar her gün saat 18.00’de 3 dakika süreyle Filistin için ses vermeye davet etti. Gürsoy, “Her gün saat tam 18.00’da Filistin için ses ver. Bağır, korna çal, siren çal, düdük çal, çan çal. Katliam duruncaya kadar.” şeklinde konuştu.

“ABD destekli İsrail devletinin savaş makinesi pervasızca ölüm kusuyor” diyen Gürsoy, işçilerin, emekçilerin, vicdan sahibi tüm insanların dünyadaki sessizliğe isyan ettiklerini söyledi. Her türlü şiddete ama’sız karşı olduklarını belirten Gürsoy,  Türkiye halkı olarak başta TBMM’ye, hükümete ve partilere seslendi: “Artık böyle bir insanlık suçu karşısında iç siyaset hesapları sözler ve nutuklar yeter. Hükümeti ve bütün siyasi partileri BM Güvenlik Konseyi’nde varlık göstermeye davet ediyoruz. Derhal ateşkes sağlanması için Türkiye’nin tüm taraflarla ilişkiye girmesini, Türkiye’nin içinde bulunan bir barış gücünün hemen bölgeye gönderilmesini, Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılmasın ve somut bir yaptırım olarak İsrail’le bütün askeri işbirliği anlaşmalarının ve askeri ihalelerinin iptal edilmesini talep ediyoruz. ”

Pek çok noktada gerçekleşecek eylemlerin ilki 9 Ocak Cuma günü Taksim’de saat 18.00’da yapılacak.

Açıklamaya TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren’in de aralarında olduğu kurum temsilcileri katıldı.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu‘nun çağrıcısı olduğu Filistin‘e Ses Ver Eylemleri:

Hergün saat 18.00‘de;

12 Ocak 2009 Pazartesi     Mamak Tuzluçayır Meydan

13 Ocak 2009 Salı             Keçiören İncirli Dayanışma Evi Önü (PTT yanı)

14 Ocak 2009 Çarşamba   Sincan Eğitim-Sen Önü

15 Ocak 2009 Perşembe    Ulus Heykel

16 Ocak 2009 Cuma         Sakarya Caddesi

 

 

Açıklamanın tam metni için tıklayınız.

 

politeknik.org.tr


Spread the love