Fidan Dikmek İsteyen ODTÜ’lülere Polis Saldırdı

Ankara Büyükşehir Belediyesi ODTÜ’de yol yapımı için binlerce ağacı katletti. Kesilen ağaçların yerine fidan dikmek isteyen ODTÜ’lülere Melik Gökçek’in çetesi ve polis saldırdı. Çatışmalar gece boyunca sürdü.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), hukuk dışı otoyol çalışması için ODTÜ’de 2 bin 388 ağacı katletti. ABB başkanı Melih Gökçek, ağaç katliamını meşrulaştırmak için ODTÜ’ye 211 bin TL ödeme yapıldığını duyurdu.

ODTÜ’lüler katledilen ağaçların yerine fidan dikmek için dün (21 Ekim) saat 13.00’da ağaçların kesildiği bölgeye yürüdü. Fidan dikmek isteyen öğrenciler polis barikatıyla karşılaştı. Saat 16.30 sularında polis öğrencilere saldırmaya başladı. Akşam üzeri başlayan çatışmalar gece boyunca sürdü.

ODTÜ yönetimi ABB’den gelen parayı geri iade etti
Dün akşam saatlerinde çatışmalar sürerken ODTÜ Rektörlüğü’nden bir açıklama geldi. Açıklamada, ABB’nin karşılıklı anlaşma olmaksızın ODTÜ arazisinden kaldırdığı ağaçlar için ödediği 211 bin TL’nin geri iade edildiği belirtildi. Konu ile ilgili yasal süreç başlatılacağı ifade edildi.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada 24-25 Ekim günlerinde ODTÜ kampüsünde fidan dikim etkinliği yapılacağını duyuruldu. Etkinlikte 3 bin fidan dikilecek.

TTB, ODTÜ’ye ve ODTÜ’lülere yönelik saldırıyı kınadı

Türk Tabip Birliği (TTB), dün ODTÜ’deki çatışmalar sürerken bir açıklama yaptı. Açıklamada, üniversite bileşenlerinin ve çevre halkının onayı alınmadan ODTÜ’deki ağaçların katledilmesi kınandı.

politeknik.org.tr