Fatura soygununa tepkiler sürüyor: ‘CLK soyuyor, AKP koruyor’
Spread the love

İstanbullular, Yargıtay’ın kararına rağmen hukuksuz bir şekilde tahsil etmeye çalışılan kayıp-kaçak bedellerini BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde protesto etti.

Elektrikteki kayıp-kaçağın halktan tahsil edilemeyeceğine dair verilen Yargıtay kararına rağmen hukuksuz tahsilat devam ederken İstanbul halkı bu durumu protesto etti. Halkevleri’nin çağrısıyla bugün (30 Ocak) Talimhane Metro çıkışında toplanan İstanbullular CLK’nın (Cengiz Limak Kolin Gayrimenkul Ortaklığı) sahip olduğu BEDAŞ Genel Müdürlüğüne yürüdü. Yürüyüşte sık sık güvenceli ve güvenli iş haklarına sahip çıktıkları için BEDAŞ’taki işlerinden atılan Enerji-Sen üyesi  işçilere destek sloganları da atıldı. Yürüyüşte CLK’ya gönderme yapan “Faturanın CıLKı çıktı” yazan dövizler taşındı.

“CLK’nın soygununun teminatı AKP”
Yürüyüşe çevreden yoğun destek verilirken BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne gelindiğinde işten atıldıkları için 170 gündür direnen BEDAŞ işçileri sloganlar ile eyleme destek verdi. BEDAŞ önünde ilk olarak Politeknik Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Hocaoğulları kayıp-kaçak sorununun teknik ayrıntılarını anlattı. Hocaoğulları “Dağıtım şirketleri elektrik faturalarına dağıtım bedeli, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, sayaç okuma, enerji fonu gibi birçok ücret ekliyor ve bütün bu bedeller halktan tahsil ediliyor. AKP hükümeti dağıtım şirketlerini koruyor. AKP’nin resmi yayın organı haline gelen, halkın elektrik faturalarıyla bütçesi oluşan TRT’ye kesilen pay, Belediye Tüketim vergisi ve tüm bedellerin yeniden vergisi alınarak toplam tutara %18 KDV ekleniyor.” ifadelerini kullandı. Elektrik faturalarının her türlü hizmet bedeli eklenerek 3 katına çıkarıldığını, bu paraların AKP’nin havuz şirketlerinin cebine gittiğini belirten Hocaoğulları “AKP hükümeti bu soygunun teminatı oluyor. Bu soyguna dur deme zamanı. Enerji hakkı mücadelesini büyütme zamanı.” dedi.

“Halkı soyanlar işçilere ölümü reva görüyor”
Daha sonra sözü alan Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman günlerdir direndiklerini belirterek “Bizim direnişimiz sadece kendimiz için değil, aynı zaman da halkın enerji hakkı içindir. Bir şirket düşünün hem işçi düşmanı, hem yaşamın düşmanı hem de soyguncu. İşte CLK gerçeği işte AKP’nin havuz şirketlerinin gerçeği. Kayıp-kaçak bedelinden sorumlu olanlar aynı zamanda bizi iş güvenliği tedbirleri alınsın dediğimiz için işten attılar. Çadırımızda direnişimiz sürüyor, sürecek ve en sonunda direnen bizler kazanacağız” şeklinde konuştu.

Son olarak Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay basın açıklaması gerçekleştirdi. 2001 krizinden itibaren enerji piyasası oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Günay enerji hizmetlerinin özelleştirildiğini ve buna yönelik kanunlar çıkarıldığını belirtti.

Günay “Aydınlatmadan, ısınmaya kadar en temel yaşamsal ihtiyacımız olan elektrik bir hak olmaktan çıkartılıp, dağıtım şirketlerinin büyük karlar elde ettiği bir alan dönüşmüştür” diyerek faturanın ödenememesi durumunda elektrikten mahrum bırakıldığını belirtti.
AKP Yargıtay  kararının uygulanmaması için yasa hazırlığı içerisine giriştiğini söyleyen Günay “Eğer bu yasa çıkartılırsa; kayıp-kaçak bedellerini geri alınması, bu sebeple dava açılması engelleniyor. Hatta bu sebeple süren davalarında direkt düşürülmesi sağlanacak” dedi.

Basın açıklaması sonrasında bir heyet faturalardaki keyfi alınan bedellerin iade edilmesi, Yargıtay kararının derhal uygulanması için BEDAŞ’a girerek dilekçe verdi.

enerji3 enerji_2 enerji5 enerji7 enerji_1enerji8enerji6

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org


Spread the love