Faruk Çelik mühendisleri hedef gösterdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik iş yerlerinde, madenlerde, şantiyelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği sağlamak ve iş cinayetlerini önlemek sorumluluğunu üstünden atan açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Zonguldak’ta madende yaşanan göçük sebebiyle bir işçinin yaşamını yitirmesinin ardından yaptığı açıklamayla iş kazalarını, iş cinayetlerini önleme sorumluluğunu üstünden attı. Hürriyet’te yayımlanan habere göre Faruk Çelik Zonguldak’ta madende bir işçinin ölümü, bir işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan göçük ile ilgili ‘Orada sorumluluk üstlenen insanların basit bir ihmalinden kaynaklanan bir can kaybıyla karşı karşıyayız’ ifadelerini kullanarak kendini ve bakanlığını bir kez daha aklamaya çalıştı.

Çelik, mühendisleri hedef gösterdi
Faruk Çelik açıklamalarına mühendisleri hedef göstererek devam etti. İş yerlerinde, madenlerde, şantiyelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği için denetim yapmakla sorumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu sorumluluğunu da görmezden gelerek ‘Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek durumunda. Bakan olarak, biz yerine getirmek durumundayız ama sadece benim Bakanlığım ile ibaret değil ki… Başka bakanlıkları da ilgilendiren konular var. Yani şimdi asansör dediğimiz zaman Sanayi Bakanlığı aklınıza gelecek. Sanayi Bakanlığının aklınıza gelmesi önemli değil, asansör dediğiniz zaman Makine Mühendisleri Odası aklınıza gelecek. Makine Mühendisleri Odası görevini yapacak, sorumluluklarını yerine getirecek, denetlemesini yapacak. Uygun olup olmadığını söyleyecek. Maden dediğiniz zaman, madenlerde 24 saat bulunma zorunluluğu olan sorumlu maden mühendisinin oradaki eksiklikleri en iyi bilmesi söz konusu ve onun verebileceği raporu doğrultusunda kazanın önlenmesi söz konusu olması mümkün.’ diyerek bozuk asansörlerin, yere çakılan ve katliama yol açan asansörlerin sorumlusunu Makina Mühendisleri Odası, madendeki katliamların sorumlusunu da maden mühendisleri olarak gösterdi.

politeknik.org.tr