Eskişehir’de ‘Mühendislik Forumu’ ve TMMOB İçin Yürüyüş
Spread the love

19 Temmuz 2013 Cuma akşamı Eskişehir’deki 3 forumdan birisi olan Eskişehir Merkez Eti Park Forumu “Mühendislik Forumu” ismiyle toplandı. Mühendislik-Mimarlık öğrencilerinin ve genç mühendislerin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen forumda; mühendislik eğitimi, akreditasyon, genç mühendislerde işsizlik-güvencesiz çalışma, TMMOB’ye yapılan müdahale ve TMMOB’nin geleceği konu başlıkları tartışıldı.

20 Temmuz 2013 Cumartesi akşamı ise şehir merkezinde büyük bir yürüyüş gerçekleştirildi. TMMOB Eskişehir İKK ve kentteki forum inisiyatiflerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği eylem Espark önünden başladı. Buradan tüm şehir merkezi dolaşılarak Adalar Migros önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Yol boyunca yürüyüşe yoğun katılım ve destek sağlandı. Yürüyüşe mühendislik öğrencilerinin ve genç mühendislerin kendi hazırladıkları pankart ve dövizlerle yoğun katılımı dikkat çekti. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylem, oda yöneticilerinin yaptığı konuşmalarla sona erdi.

Daha sonra forum inisiyatifinin aldığı karar gereği, Gezi Parkı eylemlerine destek verirken sokak arasında polislerin ve eli sopalı sivillerin saldırısı sonucu 38 gün komada kalıp sonunda hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz için her Cumartesi  düzenlenen anma yürüyüşü yapıldı.

TMMOB Eskişehir İKK da pankartları ile forumun eylemine destek verdi. AKP İl Başkanlığına 50 metre mesafede olan Ali İsmail Korkmaz’ın katledildiği Yunusemre Caddesi’ne yürüyen kitle burada mumlar yakıp türkülerle Ali İsmail Korkmaz’ı andı. Yaklaşık 1 saat boyunca bulvarı trafiğe kapatıp oturma eylemi yapan kitle ellerindeki karanfilleri bırakarak eylemi sonlandırdı.

Politeknik/Eskişehir


Spread the love