MMO Eskişehir’de Gericiler Sol Listeyi Deldi! – Yenilendi!
Spread the love

Makina Mühendisleri Odası  Eskişehir Şubesi 8. Genel Kurulu bu hafta sonu yapıldı.

 


Pazar günü gerçekleşen seçimlerde ise bir sürpriz yaşandı.
‘Yenilikçi Demokrat Mühendisler’ adıyla seçime giren AKP-MHP-DP ittifakı yönetim kuruluna 3 adayını soktu.

1306 Oda üyesinin oy kullandığı seçimde Yenilikçi Demokrat Mühendisler grubunun  Başkan Adayı İlker Demirgöz´ün Kırmızı Listesi ile Katılımcı Demokratlar´ın Başkan Adayı Erhan Kutlu´nun Mavi Listesi yarıştı. Yapılan delege seçimlerinde mavi liste 637 oy alırken, kırmızı liste 574 oyda kaldı. 

Yönetim Kurulu’nu belirleyecek oylamada ise Demirgöz 632 oy alırken, Erhan Kutlu üyelerden 674 oy aldı. Seçim sonucunda oluşturulan yeni Yönetim Kurulu´nda Mavi Liste´den 4, Kırmızı Liste´den ise 3 isim yer aldı. Erhan kutlu bu sonuçlara göre yönetim kurulu içinde yapılacak seçimler yeniden yönetim kurulu başkanı olabilecek.

 

Yeni Yönetim Kurulu, Tayyar Çaydere (Mavi Liste), Nergis Uygun Baş (Mavi Liste), Mustafa Haydar Tiftikçi (Mavi Liste), İlker Demirgöz (Kırmızı Liste), Fevzi Olgun (Kırmızı Liste), Ahmet Görgülü (Kırmızı Liste)´den oluştu.

 

Seçimden Notlar:

– Yıllar sonra MMO Eskişehir Şubesi’nde karma liste oluşmuş oldu.

– Eskişehir, Kütahya, Bilecik ve Afyon illerini kapsayan bölgede MMO Eskişehir Şubesi’ne kayıtlı 2700 mühendisten 1307 si seçimlere katıldı. %50 ye varmayan katılım oranına rağmen geçmiş yıllara oranla katılımın kayda değer bir biçimde arttığı görüldü.

– ‘Yenilikçi Demokrat Mühendisler’ in listesi başta AKP’li mühendisler olmak üzere MHP,DP ve sosyal demokrat gibi birçok farklı geçmişe sahip mühendisten oluşurken, farklı parti ve görüşleri bir araya getiren ortak payda piyasacı-liberal-gerici çizgiye sahip olunmasıydı.

– İlker Demirgöz öncülüğündeki ‘Yenilikçi Demokrat Mühendisler’in genel kuruldaki seçimlere hazırlanma biçimi yerel seçim dönemlerini aratmadı. Kentin bilboardlarının yarıdan fazlası 3 hafta süreyle, ‘Yenilikçi Demokrat Mühendisler’ in afişleriyle doldurulurken, gerici basının aylar öncesinden gazetelerinde İlker Demirgöz ve ekibinin haberlerini yayınlaması, AKP’li milletvekilleri ve bürokratların ise seçim süresince defalarca Eskişehir’e gelip ‘Yenilikçi Demokrat Mühendisler’ için kulis faaliyeti yapması dikkat çekiciydi.

-Bir diğer dikkat çeken nokta ise, 2009 yerel seçimlerinden kalma yerel sol / sosyal demokrat çevreler arasındaki siyasi hesaplaşmaların oda seçimlerinde belirleyici hale gelmesiydi. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde çekişme içinde bulunan kimi çevrelerin bunu MMO Eskişehir seçim sürecine de yansıtmaları ‘tepki’ için kimi sosyal demokrat çevrelerin, ‘Yenilikçi Demokrat Mühendisler’ in listesine hatırı sayılır oy katkısında bulunmasıyla sonuçlandı.

 

politeknik.org.tr

 

 

 


Spread the love