Esenyurt halkı, yüksek gerilim hattına karşı yürüdü
Spread the love

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde 20 günü aşkın süredir halk  mahallelerine dikilen “yüksek gerilim hattını” protesto ediyor. Esenkent mahallesindeki yürüyüş yolu ve yeşil alan üzerinden yüksek gerilim hattı geçirilmek isteniyor

Yüksek gerilim hattı aynı zamanda yürüyüş yolu boyunca yer alan yüzlerce insanın yaşadığı konutlara da çok yakın bir mesafede olması nedeniyle tehdit oluşturuyor. Mahalle sakinlerinin tepkilerine rağmen yürüyüş yolunun ortasına her biri ev büyüklüğünde dev beton elektrik direği temelleri dikilmiş durumda.

20 gündür eylem yapılıyor
20 günü aşkın süredir her akşam mahalle sakinleri yürüyüş yolunda toplanarak, yüksek gerilim hattı çalışmasını protesto ediyor. Bugün (26 Ekim, Pazar) yürüyüş yolunda bir kitlesel basın açıklaması yapılarak, sürece ilişkin basına ve mahalle sakinlerine bilgi verildi.

“Yüksek gerilim hattı hangi kararla buraya dikildi?”
Esenyurt Belediyesi Meclis üyesi Atakant Çiftçi yaptığı açıklamada, yüksek gerilim hattının kim tarafından, hangi kararla buraya dikildiği dahi bilemediklerini belirterek, ilgili tüm kurumlara yaptıkları başvurulara da yanıt veren bulunmadığını söyledi. Çiftçi açıklamasında sadece başvurmakla kalmadıklarını elektrik hattı geçirilecekse, mevzuata uygun olarak en uygun alanları da dosya olarak ilgili makamlara verdikleri anlattı. Atakan Çiftçi hat için çok daha kısa mesafeden, daha az maliyetle ve insan yaşamını hiç tehdit etmeyecek bir güzargah önerdiklerini vurguladı.

“Yüksek gerilim hattı istemiyoruz”
Mahalle sakinlerinin “yüksek gerilim istemiyoruz” sloganlarıyla devam eden basın toplantısında daha sonra Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve İstanbul Milletvekili Ali Akgündüz birer açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak Meclis’e İçişleri Bakanı tarafından yanıtlanmak üzere bir soru önergesi verdiklerini aktaran Akgündüz, her zaman yaptıkları gibi buna da bir yalanlarla cevap verileceğini söyledi. Akgündüz, İstanbul’da bugün iki direniş noktası var, karşıda Validebağ, burada Esenkent rant talanına direniyor, Esenkent halkının mücadelesi kararlı şekilde sürerse bu hattı buradan geçiremezler dedi.

Basın toplantısına destek vermek için gelen TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu temsilcisi Süleyman Sönmez ise Esenyurt Belediyesinin geçmiş yıllarda yaptığı kimi usulsüz işlemleri anlattı. Sönmez şu örnekleri verdi;
Maliye Bakanlığı tarafından hastane yapımı için tahsis edilen arazi bir müteahhide satılmış ve Belediye başkanı mahkum olmaktan Bakanlar Kurulu kararıyla kurtulmuştur. 11 bin metre kare inşaat ruhsatı verilen bir arsaya 24 bin metre kare inşaat yapılmasına göz yumulmuştur.

İstanbul’da AKP’li belediyelerin kentsel dönüşümde yaptıklarını anlatan Sönmez, Gaziosmanpaşa ilçesinde mezarlığı riskli alan ilan edip, inşaata açmaya kalkanlar yarın sizin konutlarınıza, yürüyüş yollarınıza, evinizin önündeki yeşil alanlara da göz dikebilirler

Basın toplantısının son konuşmasını ise Esenkent Mahallesi Muhtarı Ali Kocakaya yaptı. Kocakaya mahallelerine sahip çıkacaklarını dile getirdi. Basın toplantısının tamamlanmasının ardından hep birlikte türküler söylendi ve mahalle içinde yürüyüş yapıldı.

esenyurt_yuksek_gerilim

2014-10-26-13.24.08 2014-10-26-13.20.25

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love