Erzincan’da Halk Kaçak HES’e Tepki Gösterdi
Spread the love

Erzincan Dersim sınırında bulunan Sansa deresi üzerinde yapılmak istenen hidroelektrik santrali inşaatına karşı bölge halkı eylem yaptı. Halk, HES projesinin planının olmadığını da belirtti.

Erzincan Dersim sınırında bulunan Sansa deresi üzerinde yapılması planlanan Sansa Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesine karşı bölge halkı eylem yaptı.

Dersim’in Pülümür ilçesi sınırları içinde yapılmaya başlanan sondaj çalışmalarına tepki gösteren Kuzulca, Taşlık, Ünveren, Süleyman Uşağı ve Yarbaşı köylerinde yaşayanlar dün (18 Eylül) bir eylem yaparak çalışmaların doğaya zarar verdiğini söyledi.

Jandarma ablukası altında Sansa Deresi kenarında gerçekleşen eylemde Dersim Kültürel ve Doğa Mirası Koruma Girişimi adına bir basın açıklaması yapıldı. Gezi İsyanı sürecinde hayatını kaybedenler adına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan eylemde taşınan döviz ve pankartlarla HES’lere tepki gösterildi. Eylemde sık sık “Dersim’e selam, direnişe devam”, “Direne direne kazanacağız”, “Dereler özgürdür, özgür kalacak”, “Taksim’e selam, direnişe devam” sloganları atıldı.

Kaçak HES
Dersim Kültürel ve Doğa Mirası Koruma Girişimi adına açıklama yapan Avukat Barış Yıldırım, Türkiye’de akan her dereye gem vurulacağına işaret ederek şunları söyledi:

“Tunceli Devlet Su İşleri 93’üncü Şube Müdürlüğündeki Dersim HES ve baraj haritasında hiçbir şekilde Sansa Regülatörü ve HES’ten bahsedilmiyor. Sansa Regülatörü ve HES’in imar planı yok. Yani şu anda yapılan tonlarca kazı çalışmalarının tamamı yasa dışıdır, suç teşkil ediyor. Derhal durdurulması gerekiyor. Bizler de yaşam hakkımıza kast eden bu projelerin karşısında sonuna kadar direneceğiz.”


Kaynak: Sendika.Org


Spread the love