Ermenek’in 2’inci yıldönümü: Madenlerde katliam politikaları sürüyor
Ermenek

Ermenek maden katliamının üzerinden 2 yıl geçti. Patronların üretim açlığı ve AKP-Saray iktidarının taşerona, rodövansa dayalı kuralsız talan politikalarının yol açtığı katliam birçok maden ocağındaki riskleri ortaya koyuyor.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde 28 Ekim 2014’te 18 maden işçisi HAS Şekerler Madencilik’e ait maden ocağında meydana gelen iş cinayetinde yaşamını yitirmişti. Katliam, eski haritaların dikkate alınmaması, kontrol sondajlarının yetersizliği ve bir alarm tertibatının bulunmaması nedeniyle gerçekleşmiş ve eski ocak damarının delinmesiyle ocağa dolan su felakete neden olmuştu. Katliam sonrası başlayan dava sürecinde katliamın üst sorumlusu olan AKP-Saray iktidarı, madencilik planlaması yapılmadan ruhsat veren Enerji Bakanlığı ve ona bağlı yetkili Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimleri konusunda yetkili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) yer almadı. Patronları üretim açlığına kuralsız bir çalışma ortamı sağlayan iktidar hesap vermedi. AKP-Saray iktidarı bugün hala KHK’lerle, torba yasalarla çalışma yaşamında sermayenin karını artırmaya devam ediyor.

Maden MO: “Dava bu sonuçla bitemez”
Ermenek’in ikinci yıldönümünde açıklama yapan Maden Mühendisleri Odası “Karaman İli Ermenek İlçesinde özel sektör tarafından rodövans usulüyle üretim yapılan yeraltı kömür ocağında meydana gelen maden faciası sonucu 18 maden işçisi su altında kalarak yaşamını kaybetmiştir. Odamız facianın yaşandığı günden beri sorumluların ortaya çıkarılması ve hak ettikleri cezaları alması için mücadelesini sürdürmüştür. Davanın sonuçları Odamız gibi maden emekçilerinin yakınlarını ve demokratik kamuoyunu mutlu etmemiştir. Odamız dava ile ilgili gelişebilecek yeni durumların takipçisi olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Mühendisler yine çoğunlukta
Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada, maden ocağının sahibi Saffet Uyar ve teknik nezaretçi Ali Kurt’a ayrı ayrı 13 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Tutuksuz yargılanan sanıklardan daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy 18 yıl 9 ay, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey 11 yıl 3 ay, mühendis Cemile Karaca 6 yıl 8 ay, iş güvenliği uzmanı Engin Yetim 5 yıl 6 ay ve ocakta çalışan Naci Özsoy 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

politeknik.org.tr