Erdoğan Putin’e yaranma peşinde: Akkuyu nükleer santrali çevre düzeni planında
Spread the love

İstanbul’da düzenlenen Dünya Enerji Kongresi’nde gerçekleşen Erdoğan-Putin görüşmesiyle eş zamanlı olarak Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda Akkuyu nükleer santral projesinin çevre düzeni planına işaretlenmesi oy çokluğuyla onaylandı.

Mersin Akkuyu’da yapılmak istenen nükleer santral projesi dün (10 Ekim) Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı’nda oyçokluğuyla alınan kararla kentin anayasası olarak tabir edilen 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına işlendi. Karar İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve Rusya devlet başkanı Putin’in de Erdoğan ile birlikte katıldığı 23. Dünya Enerji Kongresi’nin (WEC) açılış gününde alındı. Santral için hazırlanan ÇED raporuna 2014 yılında verilen onay da yine Putin’in Türkiye’ye geleceği gün duyurulmuştu. Raporun görüşülmesi sırasında belediye meclisinde tartışmalar da yaşandı.

Enerji talanında yaranma politikası
Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı da Aralık 2014 tarihinde Ankara’da yapılan Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin (ÜDİK) beşinci toplantısı için Putin’in Türkiye’ye geleceği gün duyurulmuştu. 24 Ekim 2014’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca askıya çıkarılan 3730 sayfalık rapora 10 günlük itiraz süresi verilmişti.

Erdoğan’dan sermayeye garanti
İstanbul Kongre Merkezi’ndeki zirvede konuşan Erdoğan, Rusya ve Japonya ile imzalanmış olan nükleer santral projesi anlaşmalarını hatırlattı, nükleer sevdasını yeniden dile getirdi. Erdoğan konuşmasında “Şimdi de üçüncü nükleer santral projesini hayata geçirmenin arayışı içindeyiz. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10’unun nükleer enerjiden karşılanmasıdır” ifadelerini kullandı. Enerji sermayesine seslenen Erdoğan devlet garantili yağma vaat etti ve “Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapan asla pişman olmamıştır, bundan sonra da pişman olmayacaktır” dedi.

politeknik.org.tr


Spread the love