Erdoğan darbe diye başladı kışla diye bitirdi: “Taksim’e o kışlayı yapacağız”

Tabanını sokakta tutmak için çağrılarını sürdüren Tayyip Erdoğan bir kez daha Kısıklı’dan seslendi. İdam çağrıları için “Meclis’ten geçerse onaylarım” dedi, yeni operasyonlar için çarşambayı işaret etti. Erdoğan, yaratılan olağanüstü hal koşullarını da fırsata çevirdi, kentsel yağma projelerinden söz edip “Taksim’deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak” dedi

“Demokrasi şöleni” adı altında iktidarının tüm kurumlarını ve olanaklarını seferber ederek sürdürmeye çalışan Tayyip Erdoğan, eylemlere dün (18 Temmuz) gece yarısında Kısıklı’dan yaptığı konuşmayla canlı bağlandı. “Darbeyi halk direnişiyle durdurma” söylemini yeniden yeniden üreten Erdoğan, Gezi Parkı’na Topçu Kışları yapacaklarını yineledi, darbe girişimi sonrasında yaratılan olağanüstü hal koşullarına ilişkin önümüzdeki günlerde önemli kararlar açıklayacaklarını belirtti.

İdama göz kırptı, yeni operasyonlar için çarşamba tarihini verdi

“İşte 208 şehidimiz var. Hepsini defnettik. Ama bilesiniz ki bu halka son değil. Bunun devamı da olacak. Kah sizlere kah bizlere olacak. Kefenimizi giydik, bu yola böyle çıktık” dediği savaş naralarıyla konuşmasına başlayan Erdoğan, tabanından gelen idam cezası çağrılarına bir kez daha göz kırptı:

Halkın böyle bir talebi varsa, bunun görüşüleceği yer parlamentodur. Bunların, bu alçakların bombaladığı parlamentodan inşallah görüşülmek suretiyle inanıyorum parlamentodaki siyasi partiler, inanıyorum ki bu konuda en isabetli kararı alacaktır. Ve alınacak böyle bir kararda da onay merci olarak kararımı açıklıyorum. Ben bunu onaylarım.

ABD, Rusya, Çin gibi pek çok ülkede idam cezası olduğunu hatırlatan Erdoğan, sadece AB ülkelerinde idam olmadığını, kendilerinin AB müzakereleri kapsamında idamı kaldırdığını ama atılan bu imzaların geri alınabileceğini ifade etti.

Çarşamba günü (20 Temmuz) Milli Güvenlik Kurulu’nu ardından da Bakanlar Kurulu’nu toplayacağını ve peşi sıra önemli bir kararı açlıklayacaklarını duyuran Erdoğan, yargıda ve emniyette yoğun şekilde adımlar attıklarını, açığa alınanların yerine görevlendirmeler yapıldığını, çarşamba günkü toplantı sonrasında bunun önünün daha da açılacağını ifade etti.

“Taksim’deki kışla isteseler de istemeseler de yapılacak”

Darbe girişimi sonrasında operasyonlar ve sokak eylemleri ile yaratılan olağanüstü hal koşullarını fırsata çeviren Erdoğan, konuşmasının devamını ise kentsel saldırı politikalarına ayırdı.

26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, 26 Aralık’ta Avrasya Tüneli’ni açacaklarını söyleyen Erdoğan, Kanalİstanbul, Çanakkale Boğazı’na köprü, Üsküdar-Dudullu metrosu gibi projeleri sıraladı ve ardından sözü Taksim’e yönelik Topçu Kışlası, opera binası ve cami yapımına getirdi:

Taksim’deki kışla inşallah isteseler de istemeseler de tarihine uygun olarak o da yapılacak. Orada bir tarih müzesi yapacağız, bir şehir müzesi yapacağız. Bitmez, şu andaki Atatürk Kültür Merkezi’nin olduğu yere, yanındaki boşluk, arkasındaki boşluk tamamıyla orası yıkılacak ve Türkiye’nin ilk opera binasını da inşallah oraya yapacağız. Bitmedi, üçüncü bir müjdemiz daha var. Taksim’de, orada maksem var, maksem nedir biliyor musunuz? Suyun taksim edildiği yer, hani o böyle tarihi duvarlar var ya, o duvarın tam arkasına da inşallah proje hazır Taksim Camisi’ni de oraya inşa edeceğiz. Taksim’in tamamını yayalaştıracağız. Bütün trafiği yerin altına alacağız. Taksim çok ciddi bir çekim merkezi haline gelmiş olacak. Birkaç yıl içerisinde Taksim Meydanı bu kadar garip olmayacak, daha zengin olacak, daha güzel olacak, daha farklı olacak.

Sultanahmet’i, Süleymaniye’yi doldurma çağrısı yapan Erdoğan “sembolik” dediği Ayasofya’da da ibadetleri yapma yolunun açık olduğunu dile getirdi ve konuşmasını darbe girişimi sırasında yaşamını yitirenler için dua okuyarak noktaladı.

Kaynak: Sendika.Org