Erdoğan Bir Kez Daha TMMOB’ye Saldırdı

Bulduğu her fırsatta teknik elemanların örgütlü gücünün toplumsal meşruiyetini yıpratmaya çalışan AKP iktidarı, bugün de bu yöndeki gayretlerine devam etti.


Cuma namazını kıldığı Sultanahmet Camisi çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin “Mimar ve Mühendisler Odası’ndan yapılan bir açıklama var. Bugün de bazı gazetelerin manşetinde yer alıyor. Ayamama Deresi’nin çevresindeki yapılaşmanın 1997 yılından bu yana giderek arttığı ve yargıya konunun intikal ettiği yazılıyor ve iddialar da bu yönde. Yargıdan da buradaki yapılaşmanın önüne geçilmesi konusunda karar çıktığı açıklanıyor ki bu sizin belediye başkanlığı yaptığınız döneme denk geliyor” sözleri üzerine “bunların yalan ve tamamen düzmece olduğunu” söyledi.

Erdoğan konuşmasının devamında “Tayyip Erdoğan’ın ağzından gecekondu yapımına müsaadeye dair bir şey bulamazsınız. Onun için Mimar ve Mühendisler Odası ideolojik yaklaşmayı bıraksın bir defa dürüst davransın. Doğru davransın ve bizim attığımız adımları da çok iyi takip etsin. İdeolojik yaklaşımlarıyla birçok bu noktada dürüst davranan, yatırım yapacak olan insanların önünü kesmek için neler yaptıklarını da gayet iyi biliyoruz ve zaten bu oynanan oyunun içerisinde onlar da var.” şeklinde konuştu.

Bilindiği gibi TMMOB ve bağlı odaların yaşanan “sel felaketi”nin ardından bilim ve tekniğin gereklerinden ve halkın ihtiyaçlarından uzak bir şehircilik anlayışının bu “felaketi” yarattığı yönünde açıklamaları olmuştu.

 

 

politeknik.org.tr