Erdoğan Bayraktar Afet Yasasının Neden Çıkarıldığını İtiraf Etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Afet Dönüşümü Yasası’nın ‘standart bir yasa’ olmadığını söyledi. Bayraktar, yasanın uygulanmaya başlamasıyla işsizliğin azaltılacağını, ekonominin canlandıracağını, inşaat sektörünün gelişeceğini söylerken mühendislik disiplinin de gelişeceğini iddia etti.
Cihan Haber Ajansı’na göre ‘6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve Uygulamaları Eğitimi’ açılışında konuşan Bakan Bayraktar, Afet Dönüşümü Yasası’nı samimiyetle, yürekleriyle uygulayacaklarını söyledi. Bayraktar, “Biz temiziz, biz samimiyiz, yüreğimizle varız. Menfaattir, rüşvettir, dalaveredir, yok biz de. Eğer öyle olsaydık TOKİ’de biz 500 bin konut, 800 tane okul, 200 tane hastane yapamazdık.” dedi. Türkiye’nin mühendislik sektörü bakımında dünyada ikinci olduğuna işaret eden Bayraktar, “Ama oyun kurucu değiliz. Şartnameleri, sözleşmeleri, projeleri, tasarımları biz yapmıyoruz. Dünyanın 120 devletinde mühendislik ofisi olan, teknik müşavirlik ofisi olan, 30 bin personel istihdam edildiği teknik müşavirlik büroları var. Onlar pastayı yiyor. Biz ameliliğini yapıyoruz. Bu yasa bize bunu getirecek.” ifadelerini kullandı. Bayraktar, yasayla binalardan yüzde 30–35 enerji tasarrufu ile 12 milyar civarında paranın tasarruf edileceğini de açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ne Olacağını TOKİ’den Anla
Erdoğan Bayraktar’ın yeni kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gelecekte TOKİ gibi olacağını söyledi. Samsun’da yaşanan sel felaketinden de ders almadığı anlaşılan Bayraktar, Bakanlığın emekleme döneminde olan bir bakanlık olduğunu, ilk zamanlarda saldırıların olacağını söyleyerek, “Bakanlığımız bizim ekmek ocağımız, namusumuz. TOKİ’de olduğumuz 3 yılda kamu kurumlarından insanlar TOKİ’ye geçmek istiyordu. TOKİ bir kimlik kazandı. Bakanlığa da öyle yapmalıyız:” diye konuştu.
“Türiye’nin Kaçak, Salaş Yapılardan Kurtulması Gerek”
Bakan Bayraktar, dünyanın modernleşen, çağdaşlaşan ve teknolojiyi en ileri derecede kullanma yolunda ciddi ilerleme kaydettiğini belirtti. Türkiye’nin bu dünya içinde yerini almak için ciddi mücadele içinde olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, Türkiye Cumhuriyetinin 61. Hükümeti olarak kurulan bu hükümetin diğer 5 hükümetlerden farklı olarak, şekillendiğini icracı bir hükümet olarak şekillendiğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çok ciddi görevler verildiğini söyledi. Bakan Bayraktar, “Globalleşen dünyada artık şehirler öne çıktı. Dünya nüfusu önümüzdeki 50 yıl içerisinde 9 milyarı bulacak. Şehir nüfusu da yüzde 70’lere ulaşacak. Türkiye’de 50 yıl içinde 90 milyon nüfusa ulaşacak. Şehir nüfusunun da yüzde 85-90’lara varacağı var sayılıyor. Bu kaçınılmaz” dedi. Türkiye’nin kaçak, salaş yapılardan kurtulması gerektiğini söyleyen Bakan Bayraktar, “Yeşil alanları olan, modern hayatın getirdiği sosyal donatıları kendi içinde barındıran yerleşim yerlerini yapmak zorundayız. Bunu yapacağız. Bunun parasını da bulacağız” şeklinde yaptığı açıklamalarla yıkımların sinyalini verdi.
“Ben Bu Bakanlığı Hak mı Ettim?”
Bayraktar, görevi ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. “Her zaman baştakiler başrolde değil. Her zaman hak eden bir yere gelemez. Ben bakanlığı hak mı ettim? Belki bizim Bakanlık da, bakanlığa Allah’ın indinde, çap olarak da beceri olarak da benden iyi yapan vardır. Belki bin kişi, belki 5 bin kişi… Allah nasip etti ben oldum.” diye konuştu.
 
politeknik.org.tr