Enerjide yağmaya karşı çıkan Hasan Balıkçı unutulmadı

Elektrik mühendisi Hasan Balıkçı, sermayenin kaçak elektrik kullanımına karşı mücadele verirken katledildi. Elektrik Mühendisleri Odası Hasan Balıkçı’yı 13. ölüm yıl dönümünde mücadele ile andı.

TEDAŞ çalışanı, elektrik mühendisi Hasan Balıkçı, sermayenin kaçak elektrik kullanımına karşı mücadelesi verirken 18 Ekim 2002’de katledildi. Elektrik Mühendisleri Odası’na üye Hasan Balıkçı’nın katledilişinin ardından 13 yıl geçse de verdiği mücadele bugün çok daha yakıcı bir biçimde güncelliğini koruyor. AKP enerji alanında yağma düzenini kurumsallaştırdı. Çoğu yandaş sermaye gruplarına ihale edilerek özelleştirilen dağıtım şirketleri enerji faturlarını halkı soydukları belgelere dönüştürdü. Faturalardaki soygunda en büyük kalemi kayıp kaçak bedelleri oluşturuyor.

Hasan Balıkçı’nın mücadelesi sürüyor

EMO, Hasan Balıkçı’yı kaçak elektrik kullanan şirket sahipleri aracılığıyla katledilişinin 13. yılında basın açıklamasıyla andı. EMO açıklamada Hasan Balıkçı’nın mücadelesinin bugün çok daha büyük sorumluluklar verdiğini vurgulayarak ‘Kaçak enerji kullanımının bedelinin faturalarını ödeyen halka yıkılmasını kabul etmek mümkün değildir. Ancak yargının bu yönde kesinleşmiş kararları AKP Hükümeti tarafından uygulanmadığı gibi, dağıtım şirketlerinin halktan tahsil ettikleri bedelleri istedikleri gibi yükseltmelerine olanak tanınmaktadır. Bununla da yetinilmeyerek faturalarını ödeyemeyen çiftçilerin tarımsal desteklemeleri dağıtım şirketleri adına iktidar tarafından gasp edilmektedir.’ ifadelerine yer verdi.

Hasan Balıkçı Onur Ödülü

EMO 2012 yılında aldığı kararla 2 yılda bir Hasan Balıkçı Onur Ödülü veriyor. İlk olarak halkın sağlık hakkını savunan, Dilovası’ndaki hava kirliliği ile ilgili yaptığı çalışmalarla gündeme gelen Dr. Onur Hamzaoğlu’na verilen onur ödülü, 2014 yılında da Haziran İsyanı’nında polis ve faşist esnaflarca katledilen Ali İsmail Korkmaz ile ilgili halkı aydınlatan haberlere imza atan gazeteci İsmail Saymaz’a verildi.

politeknik.org.tr