Enerji İşçilerinin İsyanı Boğaziçi Köprüsünde

Taşerona ve işten çıkarmalara karşı direnişteki Enerji Sen üyesi BEDAŞ işçileri Boğaziçi Köprüsü’nü trafiğe kapattı. Köprü boyunca yürüyerek köprü ayağındaki Koruma Şube Müdürlüğü binası önünde basına bir açıklama yapan işçiler daha sonra karakola götürüldü. Enerji Sen’in çağrısıyla akşam 18.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda buluşan emek güçleri BEDAŞ işçileriyle dayanışmalarını ifade etti 
 
 
Saat 14.20’de İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nde yola çıkarak trafik akışını Anadolu’ya gidiş yönünde durduran ve aralarında Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal’ın da bulunduğu 26 işçi sloganlarla yürüyüşe geçti. 
“Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla gişeler yönünde bir süre yürüyen işçilerin önü polis tarafından kesildi.İşçiler bu kez yolun iki şeridini trafiğe kapatarak yürüyüşlerini sürdürdü. 
Eylemci işçiler köprünün ayağına gelince, Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal burada bir basın açıklaması yaptı. Adana TEDAŞ’ta aylardır ve İstanbul BEDAŞ’ta ise 30 gündür direnişte olduklarını söyleyen Kartal, güvenceli koşullarda işe geri dönmek işçilerin haklı mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini belirtti. 
BEDAŞ ve TEDAŞ işçileri ödenmeyen maaşlarını istedikleri için işten çıkarılmış, bunun üzerine işe geri dönme talebiyle direnişe geçmişti. 
26 işçi gözaltında 
Basın açıklamasının ardından “gözaltı olmayacak” sözü ile bir süre işçileri alıkoyan polis, daha sonra 25 işçiyi de Enerji Sen Başkanı Kartal’la birlikte gözaltına aldı. İşçiler yarın (22 Haziran) sabah saatlerinde Üsküdar Adliyesi’ne çıkarılacak. 
Enerji Sen’in çağrısıyla akşam 18.30’da Taksim Tramvay Durağı’nda bir dayanışma eylemi yapıldı. Eyleme çok sayıda sendikadan destek geldi. 
İşçiler kararlı 
Ödenmeyen maaşlarının yatırılması için iş bırakınca işten çıkarılan 120 BEDAŞ işçisinin taşeron sistemine ve işten çıkarmalara karşı mücadelesi bir aydır sürüyor. Direniş boyunca taşeron şirketin Ülkü Ocakları’nı ve mafyatik bağlantıları devreye sokmasına rağmen işçiler geri adım atmadı. 
Direniş bir süredir Enerji Sen’in Taksim’deki BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde kurduğu çadırda devam ediyor. 
 
Boğaz köprüsü eylemi için BURAYA tıklayınız. 
 
 
Enerji işçilerine saldırı protesto edildi
Enerji işçilerine yönelik saldırıyı protesto etmek için çeşitli sendika, demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri ve üyeleriakşam saatlerinde Taksim’de bir araya geldi ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi. 
Enerji-Sen adına yapılan açıklamada 32 gündür Taksim BEDAŞ önünde direnişte olan 120 işçisi ile 112 gündür Adana’da direnişte olan 48 TEDAŞ işçisinin sesini duyurmak için Boğaziçi Köprüsü üzerinde bir basın açıklaması yapıldığı söylendi. Enerji işçileri “Eylemimizi hak için, hukuk için, açlığa karşı direnmek için, evimize ekmek götürmek için gerçekleştirdik” dedi. 
Açıklama şu sözlerle sonlandı: “Bu haklı mücadelemizde bugün gözaltına alınan tüm arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını ve Adana ve İstanbul’da işten atılan arkadaşlarımızın derhal işlerine geri dönmelerini istiyoruz”. 
Basın açıklamasından sonra söz alan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, taşeron işçilerin güvencesiz çalıştırdıklarını ve bu haklı mücadelelerinde DİSK’in her zaman Enerji-Sen’in yanında olduğunu belirtti. 
Basın açıklamasının sona ermesiyle birlikte önce Taksim Meydanı’nda DİSK’in açmış olduğu stant, daha sonra da 32 gündür BEDAŞ önünde bulunan Enerji-Sen çadırı ziyaret edildi. 
 
 
 
kaynak: Sendika.Org