Enerji İşçileri Kazandı

BEDAŞ’a bağlı taşeron Sezen Yavuz şirketinde, haklarını talep ettikleri için işten çıkarılan ve 15 Haziran günü direnişe geçen Enerji-Sen üyesi işçiler 2 saatte kazanıma ulaştılar.
Bugün saat 15.00’da İstanbul Taksim’deki BEDAŞ önünde çadır kurarak direnişe geçen işten çıkarılan 22 Enerji-Sen üyesi işçi BEDAŞ tarafından resmen işe alındı. BEDAŞ, işçilere işe alındıklarına dair resmi bir kağıt verdi. Buna göre işçiler yarın işbaşı yapacak. Direnişin kazanılmasının ardından işçiler kurdukları çadırı da kaldırdı. 
BEDAŞ’a bağlı taşeron Sezen Yavuz LPG Elektrik San. Ve Tic. Ltd Şti’de Enerji-Sen üyesi işçiler, zorla imzalatılmaya çalışılan kıdem tazminatı bordrolarını imzalamamıştı. İşçiler, eksik yatırılan SSK primlerinin ödenmesini ve ödenmeyen maaşların da yatırılmasını talep etmişlerdi. İşçiler, Enerji-Sen öncülüğünde İstanbul Taksim’de bulunan BEDAŞ binasının önünde her cuma eylem yapmıştı. İşçiler, uğradıkları haksızlıkların yanı sıra BEDAŞ’ın yolsuzluklarını da duyurmuştu. Eylemler süresince BEDAŞ defalarca işçileri işten çıkarmakla tehdit etmiş ve 11 Haziran günü 22 işçiyi işten çıkarmıştı. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince muvazaalı (hileli) anlaşmaların tespit edildiğini ayrıca BEDAŞ bünyesindeki taşeron şirketlerde çalışan işçilerin BEDAŞ’ın asıl işçisi olduklarının da tespit etmişti. 
kaynak: Sendika.Org