EMO: ” 5 Yıldır Bekletilen Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Yürürlüğe Konulmalı”

Elektrik Mühendisleri Odası, hastane gibi toplu yaşam alanlarında çıkan yangınlar üzerine 1 Ekim 2010 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na bir yazı göndererek 5 yılı aşkın bir süredir bekletilen Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Taslağı‘nın yürürlüğe konulması istendi. EMO, konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 
 
 5 yıldır bekletilen ‘Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği’ yürürlüğe konulmalı…

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), hastane gibi toplu yaşam alanlarında çıkan yangınlar üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nı bir kez daha uyardı. EMO tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na bugün (1 Ekim 2010) gönderilen yazıda, 5 yılı aşkın bir süredir bekletilen Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği‘nin bir an önce yürürlüğe konulması istendi. Yazıda, “Bugüne kadar yaşanmış olaylardan ve yönetmeliğin bu haliyle kalması durumunda yaşanması olası facialardan tek tek kişi ya da kurumlar değil, gerekli standartların yaşama geçirilmesinia sağlamayan yetkililer de sorumludur” uyarısı yapıldı.

EMO Yönetim Kurulu‘nun Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na gönderdiği yazıda, 26 Mayıs 2009 tarihinde Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi‘nde, 23 Mayıs 2010 tarihinde Samsun Atakum İlçesi‘ndeki Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu‘nda ve 21 Eylül 2010 tarihinde Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde yaşanan yangınlar anımsatıldı. Bursa Valiliği‘nin görevlendirmesi üzerine, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından Bursa genelindeki yapılarda denetleme yapıldığı kaydedilen yazıda, bugüne kadar 29 adet hastane, 35 adet öğrenci yurdu, 3 adet huzur evi, 1 adet de okul olmak üzere, toplam 68 adet denetlemenin gerçekleştirildiği bildirildi. Denetlenen binaların yüzde 78‘inde elektrik tesisatı ve sistemlerin uygun olmadığı tespitine yer verildi.

Yazıda, yürürlükteki Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği‘nde tıbbi yerlerin elektrik tesisatlarının yapılması ve güvenlik tedbirlerine ilişkin yeterli düzenlemenin bulunmadığına dikkat çekildi. EMO tarafından ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Taslağı‘nın 31 Mayıs 2005 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘na gönderildiği anımsatılarak, şöyle denildi:

“Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Taslağı‘nda güvenlik tedbirlerine en geniş şekilde yer verilmiştir.  5 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hala yeni yönetmeliğin yayımlanmaması nedeniyle elektrik tesisatlarının uluslararası normlara uygun ve güvenli bir şekilde yapılması sağlanamamakta, mevcut yönetmeliğe göre yapılan tesisatlar yetersiz kalmaktadır. Bu türden kazaların tekrarlanmaması için yönetmeliğin bir an önce yayımlanması tesisatların buna uygun olarak yapılması gereklidir.

Hastane gibi yataklı tedavi nedeniyle çok sayıda insanı barındıran ve yaşamsal öneme sahip olan özellikli yapılara ait özel tesisat kuralları uygulanması gerekirken, bu yapılardaki tesislerin yetersiz yönetmeliklere göre yapılması ölümlere ve yangınlara davetiye çıkarmaktadır. Ne yazık ki yukarıda sıraladığımız türden faciaları önleyecek sistemlerin kurulmasını sağlayacak uluslararası kurallar ise anlaşılmaz bir şekilde yıllardır savsaklanmaktadır. Bugüne kadar yaşanmış olaylardan ve yönetmeliğin bu haliyle kalması durumunda yaşanması olası facialardan tek tek kişi ya da kurumlar değil, gerekli standartların yaşama geçirilmesini sağlamayan yetkililer de sorumludur. Bu kapsamda, söz konusu faciaları önleyebilecek şekilde TSE ve uluslar arası EN standartlarına uygun olarak hazırlanmış olan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği‘ni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın bir an önce gündemine alıp hızla yürürlüğe koyması gerekmektedir.”

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
1 EKİM 2010