EMO: “Uzaya Uydu, Öğrenciye Gaz Bombası Fırlatma Töreni”

Keşif uydusu Göktürk 2`nin uzaya fırlatılışı törenine katılmak üzere ODTÜ kampüsüne çıkarma yapan Başbakan Erdoğan ve ordusu bilim yuvasında terör estirtti. Törende milli uydumuzun inşasında emeği geçen bilim insanlarına, mühendislere teşekkür eden Başbakan Erdoğan Bilim kampüsünde polisin öğrencilere yönelik uyguladığı biber gazlı terörden habersizmiş gibi davrandı.

“Biz yetiştirdiğimiz öğrencilere, genç nesillere, çocuklara böyle bir ufku, böyle bir vizyonu vermek zorundayız. Bakın yıllar yılı bizde diğer devletler, diğer medeniyetler karşısında maalesef ezik nesiller yetiştirilmek istendi. İthal her ürüne hayranlıkla bakan, dünyadaki her gelişmeyi hayranlıkla izleyen ama ben bunu daha iyi yaparım demeyen, diyemeyen nesiller yetiştirilmek istendi. ” diyen sayın Başbakan kampüs içerisinde geleceğin bilim insanlarına insafsızca saldırtırken, bırakın kampüsü Eskişehir Yolu güzergâhının havasını değiştiren gaz bombalarıyla yaralanan öğrencilerin hangi ürünlere hayranlıkla bakması gerektiğini karıştırmış gibi görünüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, uydu fırlatma töreninde yaptığı konuşmada, bugün Türkiye ve millet adına çok büyük iftihar anının yaşandığını söyledi. İftihar anının bilançosu; onlarca yaralı, biber gazına maruz kalmış öğrenciler, akademisyenler, öfkeli yürekler. Bu mudur iftihar ettiğiniz an, bu mudur bilim ve bilim insanına verdiğiniz değer, bu mudur tahammül?

“Allah‘ın izniyle geriden çok daha parlak, ışıl ışıl, heyecanlı, coşkulu, azimli ve en önemlisi de özgüveni yüksek gençler geliyor ve onlar çok daha iyilerini yapacak, çok daha büyük başarıları bu millete yaşatacaklar” diyorsunuz sayın Başbakan. Evet, yüreğindeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinizle söküp atamayacağınız, bilimi ve tekniği, emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkının hizmetine sunacak gençler geliyor. O gençler ki bugün ODTÜ`de karşınızdaydı. İnançlıydılar ve kararlıydılar.

Siz içerde uydunuzun fırlatılış anını izlerken dışarıda polisiniz geleceğin mühendislerinin, mimarlarının, bilim insanlarının üzerlerine gaz bombaları fırlatıyordu. İftihar ettiğiniz teknolojiniz eliyle polisin öğrencilerimiz ve akademisyenlerimize yaptığı bu saldırıyı kınıyor  ve yaralanan öğrencilerimize geçmiş olsun diyoruz.

 

TMMOB EMO Ankara Şubesi

21. Dönem Yönetim Kurulu