EMO: TMMOB Heyeti’ne yapılan silahlı saldırıyı kınıyoruz

Kobane‘ye insani yardım amacıyla Suruç‘a gönderilen, aralarında Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Yazmanı Murat Kocaman`ın da bulunduğu TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu heyetine dün (27 Eylül 20114) sınır bölgesinde silahlı saldırı gerçekleştirildi. IŞİD`in ağır saldırısı altında bulunan Kobane`de yaşanan drama yönelik insani yardım ve gözlem amacıyla bölgede bulunan yurttaşların olduğu yerde yaşanan saldırılarda; iki kişi, uzun namlulu silahlar ve havan topları ile açılan ateş sonucu yaralandı.

İzmir`den yola çıkan; TMMOB, KESK ve DİSK temsilcilerinden oluşan heyet, mülteciler için İzmir`den toplanan yardım malzemeleri ile birlikte Suruç`a ulaştı. Sınır bölgesinde IŞİD`in Türkiye tarafına geçişinin engellenmesi ve IŞİD`e yardım sağlanmasının önlenmesi için yurttaşların nöbet tutuğu ve mültecilerin karşılandığı bölgeye yönelik yapılan saldırıda 2 yurttaşımız yaralandı. TMMOB Heyeti`nin de bulunduğu bölgeye yapılan saldırıda araçlar da hasar görürken, havan mermileri heyetin çok yakınına düştü.

IŞİD üyelerinin sınırı rahatlıkla geçtikleri ve Türkiye`nin sınır kentlerini lojistik üs olarak kullandıkları herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Sürecin başından bu yana rejim muhaliflerine AKP İktidarı tarafından verilen destek, insani yardım kapsamının çok ötesine geçmiş, Türkiye Suriye`deki iç savaşın en önemli parçası haline getirilmiştir. Emperyalist ülkeler ve onların işbirlikcilerinin yarattığı iklimde büyüyen IŞİD`in zulmünden kaçan Iraklı Ezidi ve Türkmen mültecilere sağlanmayan kolaylıklar, yıllardır Suriye sınırı fiilen kaldırılarak, IŞİD ve diğer “cihatçı” gruplara sağlanmaktadır.

Ağırlıklı olarak Türkiye`den geçirilen malzeme, silah ve insan desteği ile büyüyen IŞİD, bölgedeki tüm ülkeler ve halklar için en önemli tehdittir. AKP Hükümeti`nin temsilcileri tarafından IŞİD`in sergilediği vahşet “ezilen kızgın Sünnilerin tepkisi” olarak değerlendirilmiş; bu bakış açısı, önlem almak bir yana IŞİD`in Suriye ve Irak`ta önemli büyüklükte bir bölgeyi kontrol eden bölgesel bir güç haline gelmesini teşvik etmiştir.

Suriye`de uzun süredir devam eden ve son saldırılar ile doruk noktasına çıkan vahşeti durdurmanın yolu IŞİD`e sağlanan desteğin kesilmesine bağlıdır. Bölge ülkelerinin karşı karşıya kaldığı en büyük tehdit, AKP İktidarı`nın dar mezhepçi yaklaşımı ile IŞİD`i doğal müttefiki saymasıdır. AKP İktidarı`nı tutumunun değiştirmeye, IŞİD`e karşı etkin önlemler almaya, sınırı IŞİD`in hedefindeki sivillere değil, militan ve silah geçişine kapatmaya çağırıyoruz. IŞİD`in ağır silahlarla ile 13 gündür kuşatma altında tuttuğu Kobane`de yaşanan ağır insanlık dramını protesto etmek için bir süredir Türkiye tarafından bekleyen sivillerin can güvenliğinin sağlanması öncelikle AKP Hükümeti`nin görevidir. İktidar, aralarında TMMOB temsilcilerinin de bulunduğu ve duyarlılık sağlanması dışında hedefi olmayan yurttaşların uğrayacağı zarardan doğrudan sorumlu olacaktır.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU