EMO İstanbul Şubesi Bilişim Emekçilerinin Sendikal Mücadelesini Destekliyor!

Bir süre önce IBM Türk’de bilişim çalışanlarının sendikalaşma süreçleri basına yansımıştı. Emeklilik ile ilgili hakları törpülenmeye çalışılan, beş senedir maaş zammı almayan IBM çalışanları, sorunlarına çözüm aramak için IBM yöneticileriyle görüşmelere başladı. Bu görüşmeler esnasında çalışanlardan yana tavır alan Genel Sektör Bölüm Müdürü pozisyonunda çalışan, Endüstri Mühendisi Cem Özler’in işten çıkarılması üzerine, IBM çalışanları, zaten başlamış olan sendikalaşma çalışmalarını hızlandırdılar. 209 kişiyle başlayan sendika üyelerinin sayısı, her geçen gün artıyor.
 

Toplu sözleşme için yetki başvurusu sonrasında, Çalışma Bakanlığı onayını alan sendika, IBM yönetiminin itirazıyla karşılaştı.

Bu gelişmeler yaşandıktan sonra durumdan haberdar olan EMO İstanbul Şube Yönetimi, sendikalaşmak isteyen IBM çalışanlarıyla temas kurarak çeşitli görüşmeler yaptı. Görüşmeler sonucu IBM çalışanlarını, sendikalaşma mücadelesinde yalnız bırakmayacağını duyuran EMO İstanbul Şubesi, IBM yönetiminin itirazı sebebiyle 30 Temmuz Çarşamba, saat 10:30’da, Sirkeci 7. iş mahkemesinde başlayacak dava sürecinde de bulunacaklarını belirttiler.

IBM Türk çalışanlarının yüzde 50’sinin mühendis olduğu biliniyor. Bu nedenle, ilgili meslek örgütü ile sendikanın birlikte çalışma zemini oluşturmaları; ücretli mühendislerin ve işçilerin -bugüne kadar az sayıda deneyimin yaşandığı- ortak sendika mücadelesini başlatmaları açısından büyük bir önem taşıyor.

Konuyu gündeme taşımak ve tüm emek dostlarını mahkemeye destek vermeye çağırmak amacıyla, 28 Temmuz Pazartesi günü İstanbul İKK düzeyinde EMO İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yapılacak.

Politeknik.org.tr