EMO: “Provokasyonlara hayır barış hemen şimdi”
Spread the love

Diyarbakır`ın Lice İlçesi`nde karakol yapımına karşı gösteriler sırasında iki kişinin öldürülmesinin ardından yeniden çatışma ortamının yaratılmaya çalışıldığı, bunun için de çeşitli provokasyonların gündeme geldiğini üzüntü ve kaygıyla izliyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde insanların kan ve gözyaşları karşılığında siyasal yandaş kazanmaya dönük her türlü provokasyonu kınıyor ve toplumsal barışın sağlanmasını istiyoruz.

Lice`de 2 kişinin öldürülmesinin ardından Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı`nda yaşanan bayrak indirme operasyonu halkın tepkisiyle karşılanırken, bu olayın kimin işine yaradığı sorgulaması gündeme oturmuştur. Gezi mücadelesinde elinde bayrakla TOMA`lardan sıkılan tazyikli suyun altında direnen eylemci fotoğrafı ve evine ekmek götürmek için çabalayan bir bayrak satıcısının polisler tarafından yaka paça gözaltına alınış görüntüleri hala akıllardadır. Bu görüntüler karşısında bırakın tepki göstermeyi, “destan yazan polisleriyle” övünen iktidarın, bugün milliyetçi oylara ihtiyaç duyduğu bir zamanda bayrağın indirilmesi dikkat çekicidir.

Tüm dünyada ülkelerin simgesi olan bayraklar, o ülkenin ortak değerini yansıtmaktadır.  Ne yazık ki çeşitli kesimler, siyasal anlamda kendi çıkarlarına uygun ortam yaratmak uğruna bu ortak değer olan bayrağı istismar etmektedirler. Bayrak ülke insanının ortak değerlerinden olduğu kadar o ülke insanlarının özgürce bir arada yaşama isteğinin de sembolü olmalıdır. Günü geldiğinde Hrant Dink`in katilinin elinde sallandırılan, günü geldiğinde Reza Zarrap`ın arkasında gösterişe çıkarılan, günü geldiğinde ise gönderden indirilen bayrak, toplumsal algı yönetiminin bir aracı olarak kullanılamaz. Bu halklar üzerinde oynanan çok tehlikeli bir oyundur.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak bayrak indirme provokasyonunu ve bu tür provokasyonlardan çıkar sağlamaya çalışan her türlü anlayışı kınıyoruz. Bu tür provokasyonlar karşısında sağduyulu davranarak çatışmasızlık ortamının korunması gerekmektedir. Siyasal çıkarlara malzeme yapılamayacak kadar önemli olan halkların geleceği, ne olduğu belirsiz çözüm süreçlerine kurban edilmeden barış sağlanmalıdır.

Elektrik Mühendisleri Odası
44. Dönem Yönetim Kurulu


Spread the love