Emek’e Sahip Çıkanlar Ruhsatın İptalini İstedi
Spread the love

Emek Sineması’nın yıkım ruhsatını veren Beyoğlu Belediyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Polis eylemcilerin önüne barikat kurdu.

Emek Sineması’nın yıkılmasının ardından Emek Bizim İstanbul Bizim Platformu’nun çağrısıyla bugün (27 Mayıs) eylem yapıldı.

Beyoğlu Belediyesi önünde yapılan eylemde “Emek bizim, İstanbul bizim”, “Biz bitti demeden, bu dava bitmez”, “Bu daha başlangıç, mücadele sürüyor”, “Misbah başkan, Beyoğlu perişan” ve “Kamu burada, Misbah nerede” slogaları atıldı.

 Eylemde yapılan basın açıklamasında, Emek Sineması için yürütülen mücadelenin kentsel dönüşüme karşı verilen mücadeleden bağımsız olmadığı belirtildi. Emek Sineması’nın Tarlabaşı, Sulukule ve Tokludere’de olduğu gibi sermayenin sonu gelmeyen tüketim alışkanlıklarına kurban edildiği belirtildi.

Emek Sineması için yıkım ruhsatı veren Beyoğlu Belediyesi’nin yıkımdan birinci derecede sorumlu olduğu ifade edildi. “Yağma yok. Mücadeleyi bırakmamakta kararlıyız” sözleriyle basın açıklaması son buldu.

Basın açıklamasının ardından eylemciler belediye kapısına yürümek isteyince polis eylemcilerin önüne barikat kurdu. Polisin barikat kurması üzerine Mimarlar Odası’nda Mücella Yapıcı polislere; “Biz burada yasa dışı bir şey yapmıyoruz. İdareyi yasayı uygulamaya çağırıyoruz, bu tavır nedir? Yarın bir gün sizin de oturduğunuz evleri ellerinizden alıp yıkarlarsa ne olacak?” dedi. Eylemcilerle polis arasında yaşanan arbedenin ardından oturma eylemi yapıldı. Oturma eylemi sırasında Emek Sineması’na sahip çıkanlar, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı istifaya çağırdı.

politeknik.org.tr


Spread the love