Emek Sineması’nı yıkan şirket hakkında iddianame
Spread the love

Emek Sineması’nı aslına uygun restore etmediği gibi yerle bir eden, inşaat faaliyetleri sırasında sinemanın etrafındaki tescilli eserlere zarar veren şirket hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iddiaaname hazırladı.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki ülkenin en eski sinema salonlarından biri olan Emek Sineması’nı yıkarak inşaat faaliyetleri yürüten Kamer İnşaat hakkında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin yaptığı suç duyurusu ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı iddianame hazırladı. Başsavcı Hasan Ülgünar, restorasyon çalışmalarının sinemanın aslına uygun yapılmadığını belirtti ve Kamer İnşaat yetkililerinin cezalandırılmasını istedi.

Çalışmaların mevcut projelere dahi uygun yürütülmediğini, gerekli önlemlerin alınmadığını vurgulayan Ülgünar; tescilli eser olan komşu kültür varlıkları “Cercle D’orient ve Melek Apartmanı” binalarında çatlaklar oluştuğu ifade etti.

AKP’li Beyoğlu Belediyesi talanın sorumlusu
2009 yılında kapatılan ve 2013 yılında yıkılan Emek Sineması ile ilgili daha önce de yürütmeyi durdurma kararları alınmış, AKP’li Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde yargı kararlarına rağmen Grand Pera projesi devam ettirilmişti.

Emek’i savunanlar sorumluların peşini bırakmıyor
Emek Sineması’nı yıkarak yerine yapılan AVM’nin açılışını “Emek Sineması” reklamlarıyla yapmaya hazırlanan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın peşine düşen kent savunucuları reklam tabelalarına “Misbah 408 gündür yargılanmıyor, açılışta görüşürüz” yazdı.

emek-sinemasi-yazilama-4

politeknik.org.tr


Spread the love