Elektrikte yüzde 10 indirim, soygunu gizlemiyor – Politeknik
Spread the love

1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olan elektrikte sadece mesken abonelerine %10 indirim yapıldı. 1 Ekim -31 Aralık arasında 1 kWh elektrik fiyatı dağıtım bedeli ile birlikte 47,8504 krş/kWh olarak fatura edilirken, 1 Ocak’ta bu fiyat %10 indirimle 43,3187 krş/kWh oldu. Oysa 2017 yılının Ekim, 2018 yılının Ocak, Nisan, Ağustos, Eylül, Ekim ayında yapılan toplamda %45’i bulan zamlarla krizin faturası çoktan halka çıkarıldı.

Erdoğan indirimi açıklarken yerlere göklere sığdıramadı. Ancak, AKP iktidarı zam da yapsa, indirim de yapsa, Cengiz, Kolin, Limak, Çalık, Tivnikli, İÇDAŞ, Bereket Enerji gibi çoğu yandaş elektrik dağıtım şirketlerinin karlılığı hep arttı. Nasıl mı, EPDK’nın tarife oyunlarıyla.

Dağıtım şirketleri ağırlıkla kamuya ait EÜAŞ’tan elektrik alıyor. EÜAŞ’ın şirketlere elektrik satış fiyatı 1 yılda 21,25 krş/kWh ‘ten 14,907 krş/kWh’ye indirildi. Bu zaman diliminde elektrik dağıtım şirketlerinin (EDAŞ), halka sattığı elektriğin bedeli ise 36,14 krş/kWh’ten 43,32 krş/kWh’e yükseldi. Faturalar hep kabardı, kamu varlığı yağmalandı, şirketler kazandı, halkı soymak baki kaldı.

Şirketlerin elektrik alımında karlılığı %8,7’den %87’ye geldi
Şirketler 1 Ocak 2018’de, aldığı elektriği %8,7 karla enerji bedeli olarak faturalarımıza yansıtırken, %10 indirimli Ocak-2019 tarifesinde şirketin karlılık oranı on katına çıkıyor, yani %87,2. Elektrik alımında dağıtım şirketlerinin herhangi bir hizmet üretmediğini de ekleyelim. Sadece alım yapıyor ve faturalarımıza %87,2 oranında karla bu alımı yansıtıyor.

AKP iktidarı, krizde elektrik üretim maliyetleri çok arttığı için Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında zam yapıldığını belirtmişti. Oysa tablodan görüleceği gibi halen bir kamu kurumu olan EÜAŞ’ın fiyatları düşürüldü (Nisan 2018 ve Ocak 2019), kurumun dönemsel olarak zarar etmesi göze alındı. Dağıtım şirketlerinin faturalara yansıttığı enerji bedeli, elektrik alım fiyatlarından bağımsız olarak sürekli yükseltildi. Elektrik dağıtım şirketleri yüksek ve bir o kadar da haksız kazanç elde etti.

Dağıtım şirketlerinin bir diğer haksız kazanç kalemi faturalarımızda gördüğümüz dağıtım bedeli. Kayıp, kaçak elektrik bedeli, hizmet bedeli, iletim maliyetlerine karşılık halktan alınan bu bedelin de herhangi bir maliyet analizine dayanmadığı, dağıtım şirketlerinin finansal ihtiyaçları ile belirlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Kayıp-kaçak elektrik bedeli EÜAŞ’ın toptan satış fiyatıyla belirleniyor. Bu fiyat Ocak 2019’da 12,633 krş/kWh’e inmişken, yani %27 oranında ucuzlamışken dağıtım bedeli %15,6 zamla 13,04 krş/kWh’ten 15,4 krş/kWh’e çıkarıldı. Oysa dağıtım bedelinin de %27 azalışla 10 krş’a inmesi gerekirdi.

Ocak 2018 ve Ocak 2019 döneminde dağıtım bedelinin elektrik fiyatına oranı, %72,4’den %122’ye çıkarılarak şirketler astronomik kar ettirildi.

Dağıtım şirketlerinin toplam (enerji bedeli + dağıtım bedeli) kar marjı %70’den %190’a yükseltildi

Yukarıdaki tablodan görüleceği üzere Ocak 2018 – Ocak 2019 arasında elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına akan, faturalarımızdaki enerji ve dağıtım bedellerinin toplamı ile elektrik alım fiyatları karşılaştırıldığında dağıtım şirketlerinin toplam karlarının sürekli yükseltildiği ve Ocak-2019’da %190 karlılığa ulaştığı açıkça görülüyor.. Erdoğan’ın bahsettiği indirim yine halkın varlıklarından yapıldı.

AKP iktidarı, elektrik bedelinin 4 katını aşan faturalarla, halkın soyulduğu bir enerji piyasası yarattı. Yıllardır devam eden bu soygunda, sadece son 1 yılda %45’lik zam yapıldı, seçim yaklaşırken elektrikte %10 indirim yapıldı denilerek göz boyanmak isteniyor. İndirimi de kamu varlıklarından yapan ve şirketlerin karlarını yükselten AKP iktidarı bir kez daha açıkça yalan söylüyor.

Krizin bedeli halka ödetiliyor, enerji şirketlerinin karı katlanıyor.

Politeknik


Spread the love