Elektrik Mühendisleri ölüm saçan yüksek gerilim hattını raporladı

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Esenyurt’ta halka ölüm saçan yüksek gerilim hattı hakkında inceleme yaparak rapor yayımladı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi, Esenyurt Saadetdere Mahallesi’nin içinden geçen ve yine bir insanın ölümüne neden olan yüksek gerilim hattında 22 Ocak’ta yaptığı incelemelerin sonuç raporunu yayımladı. EMO, 21 Ocak 2014 tarihinde Haydar Sarı adlı vatandaşın evinin çatısında baca temizliği yaptığı esnada elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetmesine neden olan yüksek gerilim hattı hakkında daha önce de yetkililere uyarılarda bulunduğunu ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı TEİAŞ’nin (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) konuyla ilgili halkın sağlığını koruyacak bir önlem almadığını açıkladı.

“TEİAŞ sorumluluktan kaçamaz, yüksek gerilim hatları derhal yeraltına alınmalı”
2014 yılı Haziran ve Temmuz aylarında EMO’nun yaptığı incelemeler sonrası yüksek gerilim iletim hatları altında bulunan bazı evlere TEİAŞ tarafından uygun yapılaşma olmadığına dair ihbarname gönderilmişti. TEİAŞ böylece yüksek gerilim hattı sorununu bölgedeki evleri yıkmakta bulmuş, sorumluluğu üstünden atmaya çalışmıştı. EMO raporunda, halkın barınma ve yaşam hakkını yok sayan yüksek gerilim hattı tehlikesinin bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayarak “Merkezi ve yerel yönetimler konuyu acilen ele almalı, TEİAŞ ve bağlı olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı halkın barındığı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin alındığı, esnafın, işçinin çalıştığı bölgelerde bulunan yüksek gerilim hatlarının güzergâhının değiştirilmesi veya yüksek gerilim hatlarının yer altına alınması için gerekli adımlar atılmalı, vatandaşların can ve mal emniyeti için çözümler üretilmelidir.” ifadelerini kullandı

EMO’nun yüksek gerilim hatlarıyla ilgili hazırladığı rapor için tıklayınız

emo_esenyurt_rapor6 emo_esenyurt_rapor4 emo_esenyurt_rapor3 emo_esenyurt_rapor2 emo_esenyurt_rapor

politeknik.org.tr