Elektrik Mühendisleri Odası: “AKP’nin ‘Dünyadan bihaber’ nükleer propagandası”

Akkuyu`da sahip olacağı ve garantili elektrik satacağı nükleer santral ile ilgili “milli ve temiz” yalanlarıyla iktidara gizli seçim propagandası yapan Rus şirketin reklamlarının ardından AKP`nin 7 Haziran seçimlerine yönelik nükleer propagandası devreye sokuldu.
AKP`nin propaganda filminde, kahvedeki iki kişinin konuşmasında nükleer santral taraftarının karşıt olan kişiyi ikna süreci ekranlara yansıtılıyor. Birçok ülkenin nükleer santralla kendi elektriğini ürettiğini iddia ediyor. Ama dünyada kendi nükleer yakıtını üreterek nükleer santral işleten ülke sayısının yalnızca 7 (ABD, Kanada, Rusya, Fransa, Çin, Brezilya ve İngiltere) olduğu söylenmiyor. Nükleer santraldan elektrik üreten ülkelerin tümü işte bu 7 ülkeden ticari olarak da yakıt üretimi yapan yalnızca 5`inden (ABD, Kanada, Rusya, Fransa ve Çin) yakıt ithal etmek zorunda.

AKP`nin yaptırmayı planladığı nükleer santrallarda kullanacağı yakıt da Rusya`dan ve Fransa`dan alınacak. Yani ülkemizde kurulan nükleer santralda dahi Türkiye kendisi elektrik üretmeyecek. Akkuyu`da bedavaya verilen sahada Rus şirket tarafından kurulup işletilecek olan nükleer santralda, Rusya`dan getirilecek yakıtla üretilecek elektriği Türkiye satın alacak. Sinop`ta da payını yüzde 49`la sınırlandırarak yönetim hakkını devreden Türkiye, Fransa`dan getirilen yakıtla üretilecek elektriğe alım garantisi verdi. Ha yurtdışından elektrik satın almışsınız ha Türkiye`de nükleer santral kurdurtup elektriğini satın almışsınız. Ha yurtdışından doğalgaz satın alıp Türkiye`de elektrik üretmişsiniz, ha nükleer yakıt satın alıp elektrik ürettirmişsiniz. Elbette arada fark yok değil; dışa bağımlılık yanında nükleer santralla birlikte “ölüm” riski bedava…

Nükleer santralı olan ülkeler kendi elektriklerini kendi üretiyor yalanı, Akkuyu Nükleer Güç Santralı`nın sanki Türkiye`nin malı gibi göstererek ikinci bir yalanı da üretiyor. Gerçekte Akkuyu Nükleer Güç Santralı, yüzde 100 Rus Devlet Şirketi Rosatom`dur ve yapılan anlaşmaya göre Rus şirketinin payı asla yüzde 51`in altına düşmeyecektir. Yani Rus Devleti Türkiye`de bir nükleer santral işletecek ve karını da alıp götürecektir. Ama bir kaza olursa tüm zarar Türkiye`nin ve Türkiye`de yaşayanların olacaktır. AKP, Rusların para kazanması için nükleer santral kaza riskini Türkiye`ye layık görmüştür.

“Yeni Türkiye”de Eski Dünya Propagandası
Fukuşima ve Çernobil gibi nükleer felaketleri görmezden gelen AKP`nin propaganda filmi, atomun büyülü bir rüya olduğu dönemlere çakılıp kalmış. “Yeni Türkiye” dedikleri eski dünyanın özlemi… “Dünyadan haberi olmayan” AKP, nükleerin gözde olduğu dönemlerin sona erdiğinin, Fukuşima`dan sonra Nükleer Rönesans iddialarının sıfırlandığının bile farkında değil. Tüpgazla nükleer arasında fark göremeyen zihniyet, geçmişle bugün arasında ayrım yapamadığı gibi geleceği de göremiyor.
Reklamda yalan üstüne yalan söyleniyor. “Dünyadaki tüm gelişmiş ülkelerde nükleer santral var” deniliyor, ama zaten gelişmiş ülkelerin bu teknolojiyi geçmişte geliştirmiş oldukları şimdi ise para kazanmak için bu teknolojiyi ihraç etmeye çalıştıkları, nükleer santralların zararları ortaya çıkınca kendilerinin ise nükleer santralları kapatma kararı aldıkları gizleniyor. Dünyada kapatılan 150 adet nükleer reaktör var ve bunların tamamı gelişmiş ülkelerde. Reklamda sözü geçen Fransa, 2014`de nükleer santraldan yüzde 77 oranında karşıladığı elektrik tüketimini yüzde 50`ye düşürme kararı aldı. Almanya mevcut tüm nükleer santrallarını 2025 yılına kadar kapatmayı planlıyor.

Geniş kitlelerden yandaş kesimlere rant aktarım esasına dayanan “halkı çıldırtıcı” projeleriyle, “iş yapıyor” görüntüsü altında ülkemizin doğal ve kültürel varlıklarını talan edilmesini sağlayan iktidar, artık bilmelidir ki “Götürüyorlar, ama iş yapıyorlar”, “Zarar verseler de iş yapıyorlar” gibi söylemleri tüketmiştir. AKP`nin “nükleer propaganda filmi”, bu ülkenin insanlarına “Keşke sadece konuşsalar” dedirtmektedir.

Seçimde yüzde 10 barajıyla “milli egemenlik” dediği “haksız bir temsiliyete” sahip olan AKP`nin bugün muhalif partilerdeki yükseliş ve HDP`nin Türkiye partisi olma iddiasıyla yüzde 10 barajını aşmaya yönelmesi karşısında “milliyetçi” söylemlere sarılmakta, bunun için de nükleer santralı kullanmaya çalışmaktadır. Nükleer santralı “milli enerji, nükleer güç, kendi enerjimizi üreteceğiz” yalanlarıyla malzeme yapan AKP, kendi içinde bulunduğu acizliği gözler önüne sermektedir.
Halkımızı 7 Haziran seçimlerinde, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretimi projeleri olan, elektriğe kamu hizmeti anlayışıyla yaklaşan partilere oy vermeye, nükleer santralı savunan partilere oy vermemeye çağırıyoruz!

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU