Elbistan’da on binlerce insanı zehirleyen içme suyu hakkında rapor

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi’nde on binlerce kişinin içme suyundan zehirlendiği salgın hakkında inceleme yapan CHP heyeti salgının nedenlerini ortaya çıkardı. Ana dağıtım depolarına su sağlayan kuyularda kirlilik saptandı. Heyet, kirliliğin bilindiğini ve klorlama ile geçiştirilmeye çalışılmasının felakete neden olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi’nde 50 bine yakın insanın zehirlendiği içme suyu salgınının nedeni ortaya çıktı. Konuyla ilgili bölgede araştırma yapan CHP heyeti’da onbinlerce kişinin hastanelik olduğu skandalın suyun ana dağıtım kaynağındaki kirlilikten meydana geldiğini açıkladı. Heyet raporunda kirliliğin geçici önlemlerle giderilmeye çalışıldığını, salgın sonrasında hastanelerin yetersiz kaldığını ve yerel yönetimin yeterli önlemi almaması nedeniyle salgının göz göre göre geldiğini vurguladı.

“Klorla bastırılmaya çalışılmış”
Heyet raporunda, şebeke suyundaki kirlilikle ilgili “Kirliliğin esas sebebinin suyun ana dağıtım kaynağında olduğu tespit edilmiştir. İçme suyu için kuyulardan depolara su basılmaktadır. Bu kuyuların üçünde kirlilik olduğu saptanmıştır. Kirliliğin tespit edildiği kuyularda klorlama çalışmaları yapılmaktadır. Normal bir içme suyunun değerlerine bakıldığında 0,5 ppm olması gereken klor oranının ilçedeki olağanüstü durum sebebiyle 0.9 — 1 ppm konsantrasyona çıkartıldığı görülmüştür. Yüksek klorlama yapılarak kirlilik aşılmaya çalışılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Nehir suyu zaten kirliydi”
Heyet raporunda, salgının ilk günlerinde hastane kapasitelerinin yetersiz kaldığını, ilaç ve serum sıkıntısı yaşandığını ifade etti. Raporda ayrıca, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un CHP heyeti ile yapılan görüşmede, olayın bu kadar büyüyeceğini tahmin etmediklerini ifade edip ana şebekeye su sağlayan kuyuların hemen yanındaki Ceyhan Nehri ile ilgili “Nehir suyu zaten kirli” dediği de vurgulandı.

“Analiz raporları açıklanmalı sorumlular hesap vermeli”
Analiz raporlarının konuyu araştırmak üzere gelen CHP heyetine sunulmamasının da eleştirildiği raporda, “Bu raporlar varsa derhal kamuoyuna açıklanmalıdır. Aksi halde sorumluluk makamında oturanların tamamı halk sağlığını hiçe sayan bu ihmal noktasında derhal hesap vermelidir” denildi.

politeknik.org.tr