Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası Kurbağalıdere’de eylemle son buldu

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin çağrısıyla Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası kapsamında Dünya Çevre Günü’nde Kadıköy Yoğurtçu Parkında bir basın açıklaması gerçekleştirildi: “Ranta, talana, yağmaya karşı herkesi ekolojik yıkımla mücadele etmeye çağrıyoruz”

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin düzenlediği Ekolojik Yıkımla Mücadele Haftası bugün (5 Haziran) Dünya Çevre Günü’nde düzenlenen basın açıklamasıyla son buldu. Bir süredir kirliliğiyle gündemde olan ve halk sağlığını tehdit eden Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yapılan basın açıklamasında İstanbul ve çevresinde sürdürülen mega projelerin yarattığı yıkıma dikkat çekildi. Eylemde basın açıklamasını Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyesi Akan Çelik okudu. Çelik, Dünya Çevre Günü’nün kutlanacak bir gün olmadığını; ekolojik yıkımların gündeme getirildiği ve mücadele çağrısının yapıldığı gün olduğunu vurguladı.

Yaşam tükeniyor
Basın açıklamasında; mega projelerle ve rant odaklı çevre politikalarıyla ekolojik varlıkların hızla tüketildiği belirtildi. Açıklamada “Ekolojik yaşamı bütünüyle korumak ancak; tüketim kültürünü değiştirmek, kapitalizmi yok etmek, rant için değil halk için yöneticilik anlayışını benimsemek, insan merkezcilikten çıkarak insanın da doğanın bir parçası olduğunu kabul etmekle mümkündür. Bugün de uyarıyoruz, İstanbul‘un ekolojik olarak geriye dönüşü mümkün olmayan bir yola girmemesi için seçeceğimiz mücadele yolu ‘Köprüden önce son çıkıştır’. İstanbul halkının yaşam alanlarına sahip çıkması, kamusal alanlar üzerinde hak talep etmesi ve anayasadaki temel hakkı olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunması gerekmektedir.
İstanbul‘u savunmak için Yeşil Yola karşı mücadelesinde devlete halkı hatırlatan Rabia ananın, HES karşıtı mücadelesinde yaşamını yitiren Metin Lokumcu‘nun, Cerattepe‘de  1700 rakımda direnenlerin, yaşamının son anına kadar Karadeniz için mücadele eden Kazım Koyuncunun cesareti bizler için yol gösterici olacaktır.” denildi.

Açıklama; ranta , talana, yağmaya karşı ekolojik yıkımla mücadele çağrısıyla sonlandırıldı.

Basın açıklaması metni için tıklayınız

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin açıkladığı Çevre Durum Raporu için tıklayınız

em_6em_1em_5em_4 em_3

politeknik.org.tr