DOSAB Termik Santrali’ne karşı mücadeleye devam!
Spread the love

DOSAB tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan yeni ÇED raporuna itiraz eden yaşam savunucuları basın açıklaması yaparak ‘DOSAB Termik Santrali’ne hayır’ dedi.

Bursa’nın Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne (DOSAB) kurulması planlanan termik santral için alınan ÇED raporu, DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu Bileşenleri’nin açtığı dava sonucunda iptal edildi. Karara rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni ÇED raporuna onay vermesine tepki gösteren yaşam savunucuları, 9 Aralık’ta DOSAB önünde basın açıklaması yaptı.

Yeni ÇED de yargıya taşındı.

‘DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu adına konuşan Caner Gökbayrak, santralin yapılması halinde bütün OSB’lerin bunu emsal olarak göstererek, benzer santralleri kendi bölgelerine yapabileceklerini söyledi. Bursa halkına ve Bursa’nın geleceğine zarar vereceği mahkeme kararıyla sabit olan projenin yeni ÇED’ini de mahkemeye taşıdıklarını aktaran Gökbayrak, kar hesabı yapan DOSAB’ın, Bursa halkını karanlık ve ölümcül bir geleceğe mahkum etmek istediğini belirtti. Gökbayrak, mahkeme süreci devam etmesine rağmen termik santral arazisinde su deposu inşaatına başladığını belirtti.
Bu deponun, termik santral için kullanılabileceğini ifade eden Gökbayrak, “Biz Bursa halkı olarak bu santrali yaptırmamaya kararlıyız. Bir kez daha uyarıyoruz; bu ölümcül sevdadan, Bursa’ya ve Türkiye’ye ihanetten vazgeçin” dedi.

Eylem basın açıklamasının ardından sona erdi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu bileşenleri olarak açtığımız ilk ÇED iptal davasını kazandığımızda Bursa halkı bu iş artık bitti, DOSAB kendi hatasına mahkum edildi” demişti.
Ancak DOSAB, ilk ÇED Raporunun iptal ettirdiğiniz mahkeme kararından hemen sonra Bakanlığa yeni bir ÇED Raporu verdi ve bir ay geçmeden bu ikinci rapora “ÇED Olumlu” kararı aldı.
Biz Platform bileşenleri, Bursa Tabib Odası, Akademik Odalar, Baro ve dernekler olarak ikinci ÇED Olumlu kararına davamızı açtık. Davamızda henüz sonuçlanmadı, bilirkişi incelemesi devam etmektedir.
Ancak yakın bir süre önce DOSAB’ın üzerinde “Termik Santral yapılamaz” kaydı bulunduğu halde, kurmak istedikleri santralin depolama alanını olarak planlanan alanda inşaat çalışması başlattığını gördük.
Bu basın açıklamamızı sürmekte olan davamıza rağmen, santral depolama alanında inşaata başlanması üzerine düzenledik.
DOSAB tan aldığımız duyumlar burada termik santral için bir çalışma yapılmadığı, “su deposu” inşa ettikleri yönündedir. Oysa ki biz ÇED Raporunda bulunduğunuz bu alanda termik santralin su deposu olduğunu zaten biliyoruz. İnşa edilmekte olan su deposu olsa bile bunun termik santral için kullanılmayacağı garanti edilemez.
DOSAB Termik Santrali eğer yapılırsa Türkiye’de bir OSB (Organize Sanayi Bölgesi) tarafından inşa edilen ilk termik santral olacak.
Bununla da kalmayacak Bursa gibi havası zaten kirli bir kentin ortasına, mahallelerimizin arasına inşa edilecek Türkiye’nin ilk termik santrali olma rezilliğini de üstlenecek.
Eğer DOSAB Termik Santrali yapılırsa bundan sonra bütün OSB’ler kendi kömürlü termik santrallerini kurmak isteyecek. Bu OSB’ler kendi isteklerine DOSAB Termik Santralini örnek göstercek. Yalnıza Bursa’da bile onlarca OSB olduğu düşünülürse, DOSAB Termik Santralini yaptırmamaktaki çabamızın önemi daha çok ortaya çıkacaktır.
DOSAB’ın ilk sanayicileri, geçmişte bu bölgede verimli Bursa Ovası üzerine kurdukları kaçak fabrikalarla Bursa’ya ilk ihanet yapmışlardı. Zamanla bu kaçak fabrikalar af edildi. Bulundukları bölge OSB ilan edilerek bu kaçak fabrikalar ödüllendirildi.
Şimdi DOSAB Bursa’ya ikinci ihanetini yapmak üzere harekete geçmiştir. DOSAB’ın bu kez ihaneti yalnızca Bursa’ya değil tüm Türkiye’ye olacaktır. DOSAB gibi şehirlerle iç içe Türkiye’de yüzlerce OSB’nin olduğu düşünülürse DOSAB Termik Santrali’nin ne kadar büyük bir tehlike yaratacağı anlaşılacaktır.
Biz DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu bileşenleri ve Bursa halkı olarak bu santrali yaptırmamaya kararlıyız. DOSAB’ı bir kez daha uyarıyoruz. Bu ölümcül sevdadan, Bursa’ya ve Türkiye’ye ihanetten vazgeçin.

DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu

politeknik.org.tr


Spread the love