Diyarbakır ve Balıkesir’de orman yangınları
Spread the love

Birçok Kürt ilinde peş peşe çıkan orman yangınları, bu kez Lice’nin Duru Jandarma Karakolu yakınlarında başladı. Ayrıca Balıkesir Avşa Adası’nda da yangın çıktı

Kürt coğrafyasında bulunan ormanlık alanlarda şaibeli olarak başlayan orman yangınları artarak devam ederken, Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Duru köyündeki Duru Jandarma Karakolu yakınlarında da orman yangını başladı. Akşam saatlerinde başlayan yangın rüzgârın etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayılırken, Arıklı ve Bateyt köyleri de yangın tehdidi altında.

Yurttaşlar, kimi yerlerde yangına müdahale etmeye çalışırken, Lice Belediyesi’ne ait iş makineleri ve itfaiye aracı yangın alanına yönlendirildi. Yanı başlarındaki yangına hiçbir müdahalede bulunmayan Duru Jandarma Karakolu’ndaki askerin, yangın tehdidine karşı Diyarbakır-Bingöl karayolunu trafiğe kapattığı öğrenildi.

Öte yandan öğle saatlerinde de Lice’ye bağlı Hedik ve Kaniya Spî köylerine yakın ormanlık alanda çıkan yangının yurttaşların girişimleri sonucu kontrol altına alındığı bildirildi.

Balıkesir’in Avşa adasında yangın
Balıkesir’e bağlı Avşa adasında çöplükte başlayan ve zeytinliklere sıçrayan yangını söndürme çalışmaları karadan ve havadan devam ediyor.

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı tatil beldesi Avşa adasında, çöplükte başlayan yangın zeytinliklere sıçradı. Yangının söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Yiğitler ve Pasgelmez mevkileri arasında bulunan çöplükte henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, şiddetli poyrazın da etkisiyle zeytinliklere sıçradı. Yangına itfaiye ekipleri karadan müdahale ederken, Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir helikopter de denizden su alarak yanan bölgelere boşaltıyor. Şiddetli poyrazın olumsuz yönde etkilediği söndürme çalışmalarına vatandaşlar da katıldı.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love