Diyanet’ten Kadıköy sahiline cami talebi

Kadıköy sahilinde otopark olarak kullanılan alana Diyanet İşleri Başkanlığı camii talebinde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projeyi görüş almak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kadıköy Belediyesi’ne gönderdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kadıköy sahilinde otopark olarak kullanılan alana camii yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdürlüğü’nden talepte bulundu. Bakanlık, Haydarpaşa Garı’nın da yer aldığı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda İSKİ arıtma tesisi olarak görünen ancak açık otopark olarak kullanılan alana göz diken Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi ile proje hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi’nden görüş istedi. Diyanet’in “Ulu Cami” adını vermeyi düşündüğü proje kütüphane, sergi, konferans salonları ve katlı otopark da içeriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı geçtiğimiz günlerde de Kadıköy meydanı ve sahilini düzenleme projesi hazırlamış ancak Diyanet’in camii projesi için talep ettiği alan yeşil alan olarak planlanmıştı.

Camiler politik simge
Cami inşaatı yapılmak istenen arazinin İstanbul’un kıyı bandında bulunduğunu ve siluetini hançerleyeceğini belirten Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, “İstanbul’da yeni bir simge yaratılmaya çalışılıyor. Camileri politik simge haline getirmiş bir anlayışla karşı karşıyayız. Kentin ihtiyacından ziyade gündemi kaydırmak için yapılan bir girişim” dedi. Yapıcı, “Kadıköy sahilinde mevcut dolgu alanlarında çökmeler mevcutken, deprem bekleyen bir kentte tamamı genç dolgu olan bu alanda toplumsal kullanıma açık bir tesis yapılması, burayı kullananların da can güvenliğini tehdit altına sokacaktır. İnşaat zemin açısından da siluet açısından da yapılamaz. Konunun şimdi ortaya atılmasının nedeni ‘camiyi’ kullanarak gündemi değiştirmek. Bunlar yapılaşmaya uygun olmayan alanların imara açılmasına olanak sağlayacak çirkin adımlar. Oraya Mimarlar Odası Genel Merkezi de Kültür Merkezi de yapılsa alan yapılaşmaya açılamaz.” şeklinde konuştu.

kadikoy_camii

Camii için bahsi geçen alan

 

politeknik.org.tr