DİSK ‘kiralık işçi’ düzenlemesine karşı Beşiktaş’taydı

Çalışma yaşamında kiralık işçiliğin önünü açan Özel İstihdam Bürolarına dair yasa tasarısı TBMM gündemine getirildi. Yasaya karşı DİSK’in çağrısıyla Başbakanlık Ofisi önünde eylem yapıldı.

Ülkenin siyasi karmaşasının arasında TBMM Genel Kurulu’na 4 Mayıs’ta getirilen; iş güvencesini, kıdem tazminatını ortadan kaldırarak kiralık işçiliği hayata geçirecek ‘Özel İstihdam Büroları’na dair yasa tasarısına karşı mücadele devam ediyor. DİSK, tasarının Meclis’te görüşülmesi üzerine dün (4 Mayıs) İstanbul’da basın açıklaması yaptı. Başbakanlık Ofisi’nin yanındaki Beşiktaş Kadıköy İskelesi’nde yapılmak istenen açıklamaya engel olmaya çalışan polis, emekçilerin ısrarı karşısında barikatı geri çekmek zorunda kaldı. Eyleme DİSK üyesi işçilerin yanısıra Politeknik Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

Güvence yok, kıdem yok kölelik var
DİSK adına konusan Arzu Çerkezoğlu; düzenlemeyle birlikte özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisinin de verildiğini, kayıtsız istihdamın büyük çoğunluğunun bürolar aracılığıyla güvencesiz çalıştırılacağını, kıdem ve ihbar tazminatının ortadan kaldırılıcağını, bu tür çalıştırılan kişilerin “işsizlik fonu”ndan yararlanma olanağının kalmayacağını vurguladı.

“Kölelik yasasına izin vermeyeceğiz”
İşçileri köle pazarında satmanın yasal düzenlemesinin yapılmaya çalışıldığını belirten Çerkezoğlu yasayı durdurmanın ahlaki, sınıfsal ve siyasi bir görev olduğunu belirtti. Çerkezoğlu “İşçileri köle pazarında köle satar gibi satmaya kalkanlara karşı direnmek ahlaki, sınıfsal ve siyasal bir görevdir. DİSK olarak bugün burada ve Türkiye’nin dört bir yanında bir kez daha ifade ediyoruz, insan ticaretini yasallaştıran bu yasa tasarısı kayıtsız şartsız TBMM gündeminden çekilmelidir.” ifadelerini kullandı.

disk_1disk_2 disk_3

politeknik.org.tr