Direnişin 200. gününde enerji işçileri BEDAŞ önünde: ‘Biz iş güvenliği diyoruz, AKP iç güvenlik!’
Spread the love

Enerji-Sen üyesi 27 işçi güvenceli iş istedikleri için BEDAŞ tarafından işten atılmıştı. İşçiler bugün (2 Mart) yani direnişin 200. gününde “Can güvenliğimiz için direniyoruz” diyerek yürüdü. Direnişteki enerji işçilerinin yürüyüşüne emekten yana çok sayıda kurum, siyasi parti ve milletvekilleri de destek verdi 

Direnişteki enerji işçileri ve desteğe gelen kurumlardan yüzlerce kişi 19.00’da Talimane Simit Sarayı önünde toplandı. Direnişçi işçiler bekleyiş sırasında kol kola halay çekti. Yürüyüş vakti gelince kitle, “BEDAŞ’ta direniş kazanacak! Can güvenliğimiz için direniyoruz!” yazılı pankart arkasında BEDAŞ’a yöneldi.

Yürüyüşte sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Hırsız, katil CLK”, “Sendika haktır engellenemez” sloganları atıldı. BEDAŞ bahçesine yaklaşıldığında ise çevik kuvvet polislerinin kapıları tuttuğu görüldü. Kitle BEDAŞ’ın önünde birikirken bina çevresindeki parmaklıklara da direnişi destekleyen dövizler asıldı. Eyleme, emek ve meslek örgütleri temsilcileri, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve İstanbul milletvekilleri katıldı.

‘Yedi aydır söylüyoruz, bakanlar ne yapıyor?’
BEDAŞ önünde bir açıklama yapan Enerji Sen Genel Başkanı Ali Duman, direnişin 200. gününe geldiklerini ve bugün burada direnişçilerin kürsüsünü kuracaklarını, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporunun da burada açıklanacağını belirtti.

Duman, “Soma, Torunlar, Ermenek’i yaşadık biz. İşçi ölümlerini engellemek için mücadele ettik. Soma yaşandıktan sonra Enerji Bakanı ‘gömleğimi 3 gün değiştirmedim, işçiler bize söyleseydi’ dedi. Biz 7 aydır BEDAŞ işçileri olarak söylüyoruz, ne yapıyorlar. Faruk Çelik ‘işçilerin can güvenliği koşulları yoksa çalışmayabilirler’ dedi. Biz 21 Temmuz’da yarım gün iş bıraktık, sonuç 26 işçinin işten atılması oldu. Bu direniş tüm işçilerin direnişidir. Biz iş güvenliği dedikçe onlar iç güvenlik deyip özel güvenliği, polisi üzerimize saldılar. Biz kazanana kadar buradayız.” ifadelerini kullandı.

‘Çünkü onlar direndiler’
Ali Duman’ın ardından CHP İstanbul Milletvekili ve DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi söz aldı. Çelebi, “Burada Enerji Sen üyeleri işçi sınıfı destanı yazıyorlar ama bu ülkede adalet yok, hukuk yok, vicdan yok. İşçiler vicdanı kararmışlara karşı mücadele ediyorlar. Eski başbakan şimdiki Cumhurbaşkanı, yani padişah meydan meydan dolaşıp sendikaların önündeki engelleri kaldıralım diye bağırıyordu. Şimdi yaptıkları belli. Burada her tür görüşme yapıldı. Dedik ki ‘işçileri geri alın’, dediler ‘olmaz, neden çünkü onlar direndiler’ dediler. Bu ülkede hukuk olacaksa 200 gündür diz çökmeyen Enerji Sen’li işçilerin etrafında daha geniş bir direniş kurmalıyız.” şeklinde konuştu.

Bahar zaferle gelecek
Daha sonra kürsüye direnişçi işçiler geçti. İlk sözü atılan 27 BEDAŞ işçisi arasında yer alan Recep aldı ve “Dördüncü mevsimdeyiz, her kışın bir baharı var, bahar zafer getirecek” dedi.

Zet Farma direnişçilerinden Nakliyat İş üyesi bir işçi söz aldı ve “Yaşasın sendikal mücadelemiz, yaşasın DİSK” dedi.

Maltepe Üniversitesi Hastanesi direnişçileri adına Dev Sağlık İş üyesi bir işçi de 85 gündür direndiklerini, bir eylemde yönetim binasını da işgal ettiklerini, orada polis saldırısında kendisinin kolunun kırıldığını ancak her şeye rağmen başaracaklarını söyleyerek “Zafer direnen işçinin olacak” dedi.

DİSK Gıda İş üyesi bir Ülker işçisi, tüm işçilerin aynı direniş kervanında yer aldıklarını ve tüm direnişlerin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

‘Ya işsizlik ya ölüm’
Direnişçilerin ardından sözü İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) aldı. İSİG’in açıklamasında, hükümetin “iş yasası çıkınca işçiler artık ölmeyecek. Hiçbir işçi sendika gerekçesi ile işinden olmayacak” dediği ancak BEDAŞ örneğinde olduğu gibi işçi sağlığı ve iş güvenligi isteyen işçilerin işten atıldığı belirtildi. İSİG Şubat 2015 İş Cinayetleri raporu da eylem sırasında açıklandı. Rapora göre 2015 şubat ayında en az 81 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Bakanlıklar üç maymunu oynuyor, işçiler direniyor
İSİG raporunun ardından direnişçi BEDAŞ işçilerinin basın açıklaması okundu. “Can güvenliği direnişimiz 200 gündür sürüyor. İnsanca çalışma koşuları için direniyoruz” diyen işçiler Enerji Bakanı Taner Yıldız’la görüştüklerini, bu görüşmeden hiçbir sonuç çıkmadığını, Çalışma Bakanlığı’nın ise “iş güvenliğinde sorun yok” diye rapor hazırladığını ve yine iş kazalarının sürdüğünü anlattı. 4 yıldır BEDAŞ önünde direniş çadırının eksik olmadığını söyleyen işçiler CLK’nın işçiye de halka da düşman olduğunu belirterek, “işçiler kendi talepleriyle, enerji hakkı talebini birleştirdiğinde zafer kazanacak” dedi.

BEDAŞ işçileri ayrıca bugün uğurlanan usta yazar Yaşar Kemal’in de sayaç okumacı bir enerji işçisi olduğunu hatırlatarak “İnce Memed’e selam olsun” dedi. Açıklamaların ardından Emeğe Ezgi bir müzik dinletisi verdi.

enerji_sen_2enerji_sen_4  enerji_sen_1 enerji_4

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love