“Direnenler Yürüyor Kavga Büyüyor”

BEDAŞ işçilerinin her Cuma ve Pazar yaptıkları eylemlerine bugün DİSK İstanbul Şubeleri, Sendikal Güç Birliği Platformu, KESK İstanbul Şubeler Platformu çok saydı demokratik kitle örgütü temsilcisi ve milletvekilleri katıldı. Taksim Meydanı’nda ardından da BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde yapılan eylemlerde BEDAŞ’a ve AKP’ye öfke vardı.
Galatasaray Meydanı’nda buluşan işçiler, Taksim’e, oradan da Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) Genel Müdürlüğü’ne yürüdü. Sendika yöneticileri, demokratik kitle örgütü yöneticileri ve siyasi parti milletvekilleri en önde “Direnen işçiler onurumuzdur” yazılı pankartın arkasında yürürken hemen arkasında Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri yer aldı. 500’e yakın katılımın olduğu yürüyüşe direnişlerini sürdüren Hava-İş üyesi THY işçileri, direnişlerini sürdüren HEY Tekstil işçileri kitlesel bir biçimde katıldı. 
“Direniş sürüyor, kavga büyüyor”, “Direne direne kazanacağız”, “BEDAŞ işçisi yalnız değildir” sloganlarının sık sık atıldığı yürüyüş, Taksim Tramvay Durağı’nda yapılan basın açıklamasına kadar sürdü. 
Taksim Meydanı’ndaki basın açıklamasını Enerji-Sen üyesi Hacı Ali Zengin okudu. Direniş süreci hakkında bilgi veren Zengin, BEDAŞ’ın hukuksuz bir şekilde işten çıkarma yaptığını sözlerine ekledi. Basın açıklamasının ardından BEDAŞ Genel Merkezi önüne Cumhuriyet Caddesi’nin tek yönü trafiğe kapatılarak yüründü. 
Habertürk’e tepki 
BEDAŞ önündeki direniş çadırında bir araya gelen işçiler slogan ve ıslıklarla BEDAŞ’ı protesto etti. İşçilerden zaman zaman direnişlerine henüz yer vermeyen Habertürk gazetesine yönelik protesto sloganları da yükseldi. 

Direniş kazanacak 
BEDAŞ önünde eyleme destek olmak için gelen kurumların temsilcileri konuşmalar yaptı. DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Nakliyat-İş üyesi Borusan işçilerinin kazanıma ulaştığını ve BEDAŞ işçilerinin de kazanacağından emin olduklarını söyledi. Küçükosmaoğlu’nun ardından Sendikal Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk söz aldı. Öztürk, BEDAŞ işçileri gibi işçilerin hak gaspına uğramasının sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu belirtti. Öztürk’ün ardından Elektrik Mühendisleri Odası istanbul Şubesi Başkanı Beyza Metin söz aldı. Metin, Çapa, Togo, TEDAŞ, THY, HEY Tekstil direnişlerinin hedefinin aynı olduğunu vurguladı. Metin’in ardından CHP Milletvekili Süleyman Çelebi söz aldı. Çelebi, işçilere direnmekten başka çözüm bırakılmadığını söyledi. Çelebi’den sonra söz alan İstanbul Tabip Odası’ndan Nazmi Algan, taşeronlaştırmanın yaygınlaştığını belirterek enerji işçilerinin direnişinin taşeron sistemine bir başkaldırı olduğunu ifade etti. 
‘Hapisteki KESK’lilere selam’ 
Algan’dan sonra konuşan KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Barış Uluocak, hapisteki KESK’lilere selam yolladı ve şunları söyledi: “Bugün KESK’lilerin mücadelesi Enerji-Sen üyesi BEDAş işçilerinin ve tüm direnen işçilerin mücadelesidir.” Uluocak’tan sonra HEY Tekstil adına bir konuşma yapıldı. 
Konuşmaların ardından Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal’ın öncülüğünde sendika temsilcilerinden oluşan bir heyet BEDAŞ Genel Müdürlüğü’’nde yetkililerle görüştü. Heyetin görüşmesi sürerken işçiler halay çekerek ve sloganlar atarak bekleşişlerini sürdürdü. 
Bir saatten fazla süren görüşmenin ardından direniş çadırına gelen heyet adına konuşan enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, olumlu bir görüşmenin geçtiğini ve 9 Temmuz günü BEDAŞ Genel Müdürü, taşeron şirket patronunun ve DİSK heyetinin de olduğu bir görüşme gerçekleştirileceğini duyurdu. 
Heyetin açıklamasının ardından eylem sona erdi. İşçilerin bir kısmı evlerine dönerken bir kısmı da direniş çadırında kaldı. 
BEDAŞ, iki aydır maaşını vermediği işçileri, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 34’üncü maddesinin gereğini yapıp işe gelmedikleri için işten çıkardı. Enerji-Sen üyesi sayaç okuma işçileri de 30 Mayıs günü BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde direniş çadırı kurdu. 
kaynak: Sendika.Org