Dilovası’nda şimdi de dereler siyah akıyor
Spread the love

Hava kirliliğinin doğayı ve canlıları tehdit ettiği Dilovası’nda şimdi de dereler alarm veriyor. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kömür tesisleri nedeniyle çevredeki dereler siyah akıyor.

Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde hava ve çevre kirliliği krizi derinleşiyor. Kentle iç içe geçmiş OSB’lerin halk sağlığını hiçe saydığı ve kanser oranlarının hızlı şekilde yükseldiği Dilovası’nda şimdi de dereler siyah akmaya başladı.

D-100 karayolunun Gebze ve Dilovası sınırları içinde yılda yaklaşık 5 milyon ton ithal ve yerli kömür işleyen tesisler, 4 yıl önce Dilovası’nın kuzeyinde kente hakim bin noktada kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’ne taşınmıştı. Kömür tozları ve üretim atıkları Dilovası’nda toprağı, suyu ve havayı kirletti.

Bölge halkının şikayetlerine rağmen konuyla ilgili herhangi bir önlem alınmazken dereler İzmit Körfezine zehir taşımaya devam ediyor. Dilovası EKOSDER Başkanı İsmail Sami, ilçe sakinlerinin bu OSB’nin çevreye vereceği zarar nedeniyle tüm karşı çıkmalarına rağmen kurulduğunu, haklılıklarının ortaya çıktığını belirtirtti.  Bu bölgede hayvancılık yapan Osman Orhan ise simsiyah akan dereleri göstererek, “Kömür tesislerindeki tozlar rüzgarla yağmurla çevreye yayılıyor. Biz bu bölgede hayvan otlatıyoruz. Geçtiğimiz yıl  sanayi kuruluşlarının kimyasal atık boşalttığı dereden su içen 11 büyükbaş hayvanım telef oldu. rengi siyah olsa da hayvanın içmesini engelleyemezsiniz. Buna bir çözüm bulunsun. Dilovası’nda 45 bin kişilik nüfus var. Bu kadar insan görmezden gelinemez”

politeknik.org.tr


Spread the love