Dikmen Vadisi Tek Ses
Spread the love

30 Haziran Perşembe gününe Ankara Büyükşehir Belediyesi yıkım ekiplerinin saldırısına maruz kalarak başlayan Dikmen Vadisi halkı ve dostları bir araya geldi

5 yıldır süren ve barınma hakkı mücadelesinin simgeleşen bölgelerinden olan Dikmen Vadisi 30 Haziran Perşembe günü saldırıya uğramış ancak direniş sonucunda saldırı püskürtülmüştü. Saldırının ardından “bir hafta sonra geri döneceğiz” tehdidinde bulunan belediye yetkililerine karşı Vadi halkı ve destekçileri bir araya geldi.

Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Kutay Meriç, KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mevlüt Çakmak, BES 2 Nolu Şube Yöneticisi Coşkun Gök, Haber Sen 2 Nolu Şube Başkanı Yaşar Polat ve yönetim kurulu üyeleri, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ODTÜ Mezunlar Derneği, Öğrenci Kolektifleri, Halk Cephesi, DHF, Tüm-İGD, EHP ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök bugünkü toplantıda bir araya gelerek Vadi halkıyla birlik ve dayanışma mesajı verdiler.

Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu temsilcisi Tarık Çalışkan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Çalışkan evlerine karşılık ev istediklerini Melih Gökçek’in ise bu durum karşısında rantçıları savunduklarını belirtti. Artık mücadelenin Vadi sınırlarını geçerek Türkiye halklarının mücadelesi olduğunu söyleyen Çalışkan, kavgadan yana olmadıklarını ama şiddetle mahallelerine gerçekleştirilecek saldırı karşısında kendilerini savunacaklarını ifade etti.

Yapılan basın açıklamasının ardından desteğe gelen kurumların temsilcileri birer konuşma yaptı. Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Kutay Meriç, Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki ‘çılgın projeleri’nden bahsetti ve rantsal dönüşüm projelerine yıllardır karşı olduklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seçilen Erdoğan Bayraktar’ı “gecekondu terminatörü”ne benzeten Meriç, bakanlığın yükselen HES karşıtı mücadelelerin ve barınma hakkı mücadelelerin karşısına koyulacağını ifade etti.

Basın açıklamasına burdan ulaşabilirsiniz

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love