“Dikmen Vadisi Halkı Yalnız Değildir”
Spread the love

Geçtiğimiz hafta çetelerin Dikmen Vadisi’ne yönelik saldırılarına karşı İstanbul’da Dikmen Vadisi halkına destek eylemi gerçekleştirildi.

Halkevleri İstanbul Barınma Hakkı Meclisi, Dikmen Vadisi halkına yönelik saldırılara karşı 18 Mart Pazartesi saat 19.00’da Vadi halkına destek yürüyüşü düzenledi. Taksim Tramvay Durağı’ndan başlayan yürüyüşte sık sık “Dikmen Vadisi halkı yalnız değildir” sloganı atıldı.

Dikmen Vadisi Halkına yönelik saldırıları protesto yürüyüşüne Sarıyer Halkevi, Gülsuyu ve Gülensu mahalle dernekleri, Tozkoparan mahalle derneği ve birçok mahallelinin yanısıra Politeknik ve Sine-Sen’de katıldı.

Galatasaray Lisesi önüne gelindiğinde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, AKP’nin barınma ve yaşam hakları için direnenlere yönelik saldırılarının yoğunlaştığı ve bunun son örneğinin Dikmen Vadisi’nde yaşandığı belirtildi. Dikmen Vadisi’ndeki kentsel dönüşümün mahkeme kararı ile durdurulmasına rağmen Vadi halkının son bir kaç aydır çeteler tarafından tehdit edildiği ve saldırılara maruz kaldığı ifade edildi.

Açıklamada, 13-14 Mart tarihlerinde Vadi halkına yönelik silah ve sopalarla saldırı gerçekleşirken Vadi halkının öz savunması ile çeteleri mahallelerinden uzaklaştırdığı belirtildi. Son olarak, yürüyüşe katılan mahalle dernekleri Dikmen Vadisi halkına destek mesajlarını iletti.

 

 

 

politeknik.org.tr


Spread the love