Dersim’de ormanlar yanıyor, müdahaleye izin yok

Dersim kırsalında birçok noktada çıkan ve müdahale edilmeyen orman yangınlarına karşı mücadele etmek isteyen yurttaşların da yangın söndürme faaliyetleri yapmalarına izin verilmedi. İstanbul’daki Dersimliler ve yaşam savunucuları orman yangınına göz yumulmasını protesto etti.

Dersim ve ilçelerinde ormanlık alanlarda yaklaşık bir hafta önce başlayan yangınlar aralıklarla devam ediyor. Dihaber’in haberine göre, yangınlara “Özel güvenlik bölgesi” yasağı nedeniyle İl Orman İşletme Müdürlüğü tarafından müdahale edilmezken, vatandaşların yangın söndürme faaliyeti yürütmesi de güvenlik güçleri tarafından engelleniyor. Dün (13 Ağustos) Dersim şehir merkezinde bir araya gelen yurttaşlar, Halbori bölgesi, Geyiksuyu, Karşılar köyü ve bölgedeki karakolun karşısındaki tepede devam eden yangına müdahale etmek için hareket etti ancak halkın yangın bölgesine geçişine izin verilmedi. Ormanını, ağacını, doğal yaşam alanına savunan Dersimliler, saat 18.00’de Sanat Sokağı’ndan Seyit Rıza Meydanı’nda yangın ve sonrasında yaşatılan zulmü protesto etti.

‘Dersim coğrafyası yok edilmeye çalışılıyor’
Dersim’de yaklaşık bir haftadır süren orman yangını ile ilgili Alevi örgütleri, Dersim dernekleri ve yaşam savunucuları İstanbul’da basın açıklaması yaptı. Taksim Tünel’de bir araya gelerek Galatasaray Lisesi’nin önüne yürümek isteyen kitleye polis izin vermedi. Basın açıklamasını Tünel’de yapan yaşam savunucuları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Dersim halkı, ormanları yakılarak, barajlarla kuşatılarak, siyanürlü altın faaliyetleri geliştirilerek ve köyleri boşaltılarak terbiye edilmek isteniyor. Böylece istiyorlar ki, Dersim yaşanılmaz hale gelsin, insansızlaşsın, çaresizlikten Dersim’de yaşamaya devam edenler de kimliğine, haklarına, doğasına sahip çıkmak yerine boyun eğsin! Ancak boşuna! Dersim halkı hakları yanı sıra doğasını da koruma seferberliğini sürdürecektir. Üstelik sadece kendi doğasını değil, rantçı sermayenin gerçekleştirdiği diğer yağmalara ve tahribatlara karşı da bütün bir Türkiye’nin de doğasını savunacaktır

politeknik.org.tr