Derbent’te Halk Barınma Hakkını Savunuyor
Spread the love

Sarıyer’in Derbent Mahallesi’ne gece saatlerinden itibaren çıkartma yapan yıkım ekiplerine karşı halk direnişe geçti. Yıkım durdurulmak zorunda kaldı.

Sarıyer Derbent Mahallesi’nde bu sabah karşı gün daha aydınlanmadan polis nezaretinde gelen yıkım ekipleri, evlerini daire karşılığında Cemre İnşaat firmasına satan 40 kişinin evlerini yıkmak istedi. Yapılacak yıkımın ileride kendi evlerinin yıkılmasının da önünü açacağını belirten mahalle halkı yıkıma izin vermeyerek direnişe geçti. Mahalle girişinde toplanan halka polis gaz bombalarıyla ve su sıkarak saldırırken, mahalle halkı evlerin boşaltılmasına izin vereceklerini ancak asla yıktırmayacaklarını yinelediler.

Yıkım ekipleri ve polis evleri yıkmak konusunda ısrar edince mahalle halkı saat 10:30 sıralarında Maslak-Sarıyer arası geçişi sağlayan Büyükdere Caddesi’ni trafiğe kesti. Çevik kuvvetin su ve gaz bombalı saldırısına kurdukları barikatlar, taşlar ve sopalar ile direnen Derbentliler, daha sonra mahallelerine çekilerek direnişlerini burada sürdürdüler.

Yapılan görüşmelerde mahalle halkı yıkımı yaptırmama konusundaki kararlılıklarını sürdürünce yıkım ekipleri geri çekilmek zorunda kaldı. Mahallede halkın herhangi bir ikinci saldırıya karşı bekleyişi sürüyor.

Geceden öğlene kadar süren çatışmalar sırasında 20’ye yakın mahallelinin göz altına alındığı belirtiliyor.

politeknik.org.tr  

 

 


Spread the love